29 de fermieri au solicitat granturi în valoare de aproape 599 de milioane de lei în cadrul celui de-al cincilea apel al proiectului AGGRI, desfășurat în perioada 2 martie – 29 mai. Potrivit Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA), cererile au fost depuse de producători agricoli din mai multe regiuni ale țării și vizează investiții în dezvoltarea fermelor și modernizarea activităților agricole.
Cele mai multe dosare au fost înregistrate în sectorul avicol, unde au fost depuse 10 cereri, în timp ce cele mai mari investiții planificate sunt în sectorul bovin, pentru care au fost depuse 9 solicitări în valoare de peste 187 de milioane de lei. Alte cereri au vizat legumicultura, horticultura, creșterea porcinelor, precum și a ovinelor și caprinelor.
La nivel regional, cei mai activi solicitanți sunt din municipiul Chișinău, cu 9 cereri depuse. Acesta este urmat de raionul Edineț, cu 6 dosare, și de Bălți, cu 4. Cereri au mai fost înregistrate în raioanele Hîncești, Orhei, Cahul, Florești, Ungheni și în Comrat.
AIPA precizează că granturile din cadrul proiectului AGGRI pot acoperi până la jumătate din valoarea investiției eligibile, iar suma maximă acordată unui beneficiar ajunge la un milion de dolari. Proiectul este finanțat de Banca Mondială și are drept obiectiv creșterea competitivității și rezilienței sectorului agricol din Republica Moldova.