Șoferii scot tot mai mulți bani din buzunar pentru combustibil. Mâine, prețul benzinei va depăși 21,50 lei

05 Ian. 2022, 13:18
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
05 Ian. 2022, 13:18 // Au Bani //  MD Bani

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a Republicii Moldova (ANRE) a afișat pentru mâine prețurile la benzină și motorină. Reglementatorul a aprobat costuri mai mari la benzină cu 11 bani, iar la motorină cu 13 bani.

Astfel, litrul de benzină cu cifra octanică 95 va costa 21,54 lei, iar cel de motorină – 17,99 lei.

De la 1 septembrie 2021 au intrat în vigoare modificările la legea produselor petroliere, iar ANRE stabilește prețurile plafon pentru benzina cu cifra octanică 95 și pentru motorină.

Prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard se stabilesc de către Agenția Naționala pentru Reglementare în Energetică în baza Metodologiei de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere.

Realitatea Live

02 Iun. 2025, 12:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Iun. 2025, 12:26 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri, în cadrul unui miting în Pennsylvania, că intenționează să majoreze taxele vamale la importurile de oțel și aluminiu de la 25% la 50%, scrie Reuters.

„Vom crește taxele cu 25%. Vom duce taxele pe importurile de oțel în Statele Unite de la 25% la 50%, ceea ce va întări și mai mult industria siderurgică americană”, a declarat Trump în fața susținătorilor săi.

Decizia vine în contextul unei intensificări a retoricii comerciale între SUA și Uniunea Europeană. În replică, Comisia Europeană a anunțat sâmbătă că este pregătită să răspundă imediat noii runde de escaladare a războiului comercial cu măsuri de retorsiune.

„Comisia Europeană finalizează în prezent consultările privind măsurile de răspuns extinse. Dacă nu se va ajunge la o soluție reciproc acceptabilă, atunci atât măsurile existente, cât și cele suplimentare ale UE vor intra automat în vigoare la 14 iulie – sau mai devreme, dacă situația o va impune”, a precizat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO