Zuckerberg investește într-un nou business. El pariază că acesta va fi succesorul internetului

01 Feb. 2022, 12:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
01 Feb. 2022, 12:31 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Compania Meta, al cărei CEO este fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, va prezenta miercuri, pentru prima dată, rezultatele unității sale hardware de realitate augmentată și realitate virtuală. „Reality Labs” este numele noii investiții.

Despre o asemenea investiție, compania a avertizat anterior că va cauza o lovitură de 10 miliarde de dolari în profitul din 2021 și că nu va fi profitabilă „în viitorul apropiat”.

Zuckerberg s-a râzgândit însă, pentru că, acum, Meta angajează ingineri și cumpără mai multe studiouri de jocuri de realitate virtuală. Pașii pe care îi face Zuckerberg spre „Reality Labs” conduc spre un concept numit metavers. Acesta desemnează o idee futuristă amplă, de tărâmuri virtuale partajate, care pot fi accesate prin intermediul diferitelor dispozitive și pe care Zuckerberg pariază că vor urma internetului mobil, potrivit Reuters.

Meta a raportat pentru 2020 venituri de aproximativ 86 de miliarde de dolari, însă compania nu a explicat încă în detaliu cum va face bani în metavers.

Compania a invitat un grup de directori de publicitate să discute despre schimbarea mărcii sale și despre planurile sale pentru metavers în cadrul unei mese rotunde virtuale ce va avea loc în februarie.

Meta ar urma să raporteze venituri de 33,38 miliarde de dolari, potrivit estimărilor Wall Street, în creștere cu 18,9% de la an la an și ar urma să înregistreze un profit trimestrial pe acțiune de 3,84 dolari, în ușoară scădere. Compania a declarat că se așteaptă ca aceste cheltuieli totale pentru anul 2021 să se ridice la 70-71 miliarde de dolari, iar cheltuielile pentru întregul an 2022 să ajungă la 91-97 miliarde de dolari.

În octombrie, Zuckerberg a schimbat numele companiei care deține Facebook, Instagram și Whatsapp, din Facebook în Meta.

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 09:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 09:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania vizată în dosarul în care ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii au desfășurat astăzi percheziții în mai multe primării din țară este FOREMCONS SRL, administrată de Dumitru Axentii, potrivit informațiilor obținute de redacția telegraph.md.

Firma a obținut contracte pentru lucrări de infrastructură finanțate din fonduri publice, inclusiv proiecte implementate prin structuri din subordinea Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Dosarul penal anunțat de CNA și Procuratura municipiului Bălți vizează suspiciuni de corupție și delapidarea fondurilor naționale și externe destinate proiectelor de infrastructură, în special construcția rețelelor de alimentare cu apă și canalizare, finanțate prin Fondul Național de Dezvoltare Regională și Locală, prin intermediul Oficiului Național de Dezvoltare Regională și Locală, în cadrul Programului național „Satul European” 2024–2028.

Săptămâna trecută, reprezentanții FOREMCONS SRL au semnat contracte de antrepriză în valoare totală de 83,2 milioane de lei pentru proiecte în raioanele Fălești și Drochia, în prezența viceprim-ministrului și ministrului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea.

„Detest corupția, salut acțiunile de azi ale CNA. Din perspectiva mea, programele de infrastructură sunt mai mult decât linii de buget, sunt contracte morale cu oamenii. Este un angajament ferm că statul nu își bate joc de siguranța lor, iar corupția care lovește aceste programe nu este „șmecherie”, ci este furt direct din banii publici”, a reacționat Vladimir Bolea la acțiunile de azi.

Compania FOREMCONS SRL a mai fost menționată anterior în spațiul public în legătură cu lucrări de infrastructură publică.

Persoanele vizate în dosar beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!