(FOTO) Italia a confiscat o vilă de peste 100 de milioane de euro care ar aparține fiului unui oligarh rus. Cum arată

12 Apr. 2022, 12:48
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
12 Apr. 2022, 12:48 // Au Bani //  MD Bani

Autorităţile din Italia au anunţat că au pus sub sechestru o vilă de peste 100 de milioane de euro care ar aparține pilotului rus de 23 de ani, Nikita Mazepin. Acesta figurează, alături de tatăl său, Dimitri Mazepin, pe lista oligarhilor ruși sancționați de UE și a fost recent concediat de echipa pentru care concura în Formula 1.

Astfel, asupra vilei de peste 100 de milioane de euro cunoscută sub numele de Vila Rocky Ram, situată în Porto Cervo, de pe Costa Smeralda, în nord-estul Sardiniei a fost aplicat sechestru.

Potrivit informațiilor, Conacul respectiv este deţinut de o societate străină atribuită lui Nikita Mazepin, un pilot în vârstă de 23 ani, concediat recent de echipa americană de Formula 1 Haas, şi tatălui acestuia, miliardarul Dimitri Mazepin, patronul companiei de îngrăşăminte Uralchem.

Dimitri şi Nikita Mazepin figurează printre sutele de oligarhi şi parlamentari ruşi incluşi pe lista neagră de Uniunea Europeană.

De la invadarea Ucrainei de către armata rusă, Italia a blocat sute de milioane de euro în imobiliare, inclusiv vile şi iahturi de lux care ar aparține oligarhilor ruşi.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!