Adevăr crunt pentru moldoveni! Mia de metri cubi de gaz a ajuns la 1193 USD

12 Apr. 2022, 15:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Apr. 2022, 15:38 // Actual //  bani.md

Republica Moldova depinde foarte mult de gazul achiziționat din import, în special din Rusia. Iar acest lucru influențează și nivelul prețurilor.

Prețul mediu pentru mia de metri cubi de gaz a ajuns în luna aprilie la 1193 USD, potrivit președintelui Moldovagaz, Vadim Ceban.

Anterior acesta a lăsat să se înțeleagă că în cazul în care prețurile de achiziție a metanului vor crește nu este exclus să se adreseze la ANRE cu solicitarea de majorare a tarifului la gaz pentru consumatorii finali.

Republica Moldova este dependentă de gazul rusesc 100%.

În data de 26 martie, Republica Moldova a aderat la Platforma de achiziţii comune a UE. Platforma urmează să faciliteze contactele cu furnizorii internaţionali pentru a diversifica sursele de aprovizionare a europenilor. Comisia Europeană a început deja negocierile cu principalele ţări producătoare (Norvegia, Qatar, Algeria) şi a anunţat vineri un acord cu Statele Unite pentru ca acestea să îşi mărească livrările de gaze naturale lichefiate către UE.

În data de 7 aprilie, Paramentul a votat modificarea legii gazelor care prevede asigurarea securității energetice a Republicii Moldova. Legea prevede și crearea rezervelor de gaz. În proiect este reglementată obligativitatea furnizorului de ultima opțiune de a stoca, în una din țările vecine, rezerve de gaze naturale, într-un volum suficient pentru o perioadă de două luni de iarnă. În caz contrar vor fi pasibili sancționării.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

31 Mai 2026, 10:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Mai 2026, 10:40 // Actual //  Ursu Victor

Vodca se scumpește accelerat în Rusia, însă consumul continuă să crească. De la începutul anului și până la 18 mai, prețul mediu de vânzare cu amănuntul al băuturii a crescut cu 12,2%, iar comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut scumpirea a ajuns la aproape 15%, a declarat pentru TASS directorul executiv al asociației „Rusprodsoiuz”, Dmitri Vostrikov.

Potrivit acestuia, principalul factor care a dus la majorarea prețurilor este creșterea accizelor la băuturile alcoolice. În plus, producătorii sunt afectați de scumpirea materiilor prime, energiei electrice, transportului și componentelor utilizate în procesul de producție.

De la 1 ianuarie 2026, acciza pentru băuturile cu o concentrație de alcool de peste 18 grade a fost majorată de la 740 la 824 de ruble pentru un litru de alcool etilic pur. Totodată, autoritățile au ridicat prețul minim de vânzare al unei sticle de 0,5 litri de vodcă la 409 ruble.

Datele Rosstat arată că, în aprilie 2026, un litru de vodcă costa în medie 967 de ruble, cu 15,2% mai mult decât în urmă cu un an. Publicația Kommersant a remarcat anterior că vodca a înregistrat cel mai rapid ritm de scumpire dintre toate categoriile de produse monitorizate de serviciul federal de statistică.

În pofida majorărilor de preț, consumul continuă să crească. Potrivit agenției ruse de reglementare a pieței alcoolului, vânzările de vodcă au urcat în aprilie cu aproape 3%, până la 5,97 milioane de decalitre.

Experții din industrie explică fenomenul prin faptul că, deși vodca s-a scumpit semnificativ, aceasta rămâne mai ieftină decât alte băuturi spirtoase. În condițiile în care populația încearcă să reducă cheltuielile, mulți consumatori renunță la alte tipuri de alcool și aleg vodca ca alternativă mai accesibilă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!