Pionul lui Putin încearcă o apropiere de Occident pentru a scăpa de sancțiuni

11 Aug. 2022, 05:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Aug. 2022, 05:45 // Actual //  bani.md

Alexandr Lukașenko a subliniat că, în ciuda sancțiunilor din Occident, Belarus nu ar trebui să abandoneze complet piața europeană. Dictatorul a subliniat că UE este cel mai apropiat vecin al Belarusului.

El a reamintit că politica este politică și afacerile sunt afaceri. Minskul este gata să vândă către UE atât produse petroliere, cât și îngrășăminte.
Lukașenko a amintit, de asemenea, că înainte de evenimentele din 24 februarie, Belarus a furnizat în UE produse mult mai mult decât în Federația Rusă. Dictatorul a spus că în Belarus aceste bunuri sunt acum pe stoc și nimeni nu are nevoie de ele.
El i-a certat pe membrii Consiliului de Miniștri, care nu încearcă în mod activ să găsească un limbaj comun cu țările UE pentru a începe să le aprovizioneze cu produse petroliere și îngrășăminte.
Lukașenko le-a reproșat diplomaților săi că s-au plâns doar de sancțiuni, în loc să găsească un limbaj comun cu Occidentul. De fapt, asta înseamnă un lucru: Republica Belarus are mari probleme din cauza sancțiunilor impuse de Occident și încă nu se știe cum va face față economia țării la toate acestea.
Relațiile dintre UE și Belarus s-au înrăutățit în august 2020 după alegerile prezidențiale. Minsk-ului i-au fost impuse o serie de sancțiuni, atât persoanelor juridice, cât și persoanelor fizice.
Iar după invazia rusă a Ucrainei, țările UE au crescut și mai mult sancțiunile asupra Belarusului, deoarece Minsk este complice la invazia rusă.
Anterior, pe 4 iulie, Lukashenko a decis să felicite Statele Unite de Ziua Independenței și, de asemenea, sa oferit să uite toate nemulțumirile din trecut.

Realitatea Live

22 Aug. 2025, 13:14
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
22 Aug. 2025, 13:14 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat o serie de încălcări în activitatea unor organizații de creditare nebancară (OCN) și a unei bănci comerciale, adoptând măsuri menite să protejeze consumatorii de practici abuzive și netransparente.

În urma unei petiții depuse de un consumator, CNPF a identificat clauze abuzive în contractele de fidejusiune ale OCN „OK CREDIT” SRL. Printre acestea se numără obligația fidejusorului de a informa imediat creditorul dacă bunurile sale sunt supuse sechestrului sau litigiilor, precum și restricționarea posibilității de a încheia alte contracte de împrumut sau garantare fără acordul împrumutătorului. Autoritatea de supraveghere urmează să sesizeze instanța de judecată pentru constatarea nulității acestor clauze.

Tot la sesizarea unui consumator, CNPF a descoperit multiple neconformități și în activitatea OCN „CREDITBUN” SRL. Între neregulile constatate se numără indicarea ratei dobânzii sub formă de procent zilnic și nu anual, lipsa adresei intermediarului de credit în contractele de credit, nerespectarea formularului-tip pentru informațiile precontractuale, absența prevederilor privind rambursarea anticipată, precum și excluderea onorariilor intermediarului din calculul Dobânzii Anuale Efective (DAE). Aceste practici au condus la prezentarea unor costuri eronate și la inducerea în eroare a consumatorilor cu privire la costul real al creditului. CNPF a calificat aceste acțiuni drept practici comerciale incorecte și a dispus interzicerea lor imediată.

Pe lângă aceste constatări, Consiliul de administrație al CNPF a respins cererea prealabilă depusă de BC „COMERȚBANK”, prin care banca solicita anularea unei hotărâri anterioare a CNPF. Hotărârea vizată constata caracterul abuziv al unei clauze din contractele de depozit cu dobândă flotantă, care permitea băncii să modifice unilateral rata dobânzii, fără criterii clare. După analiza circumstanțelor de fapt, autoritatea a decis să își mențină concluziile, considerând că argumentele prezentate de instituția bancară nu sunt suficiente pentru a răsturna decizia inițială.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII