Putin și-a distrus armata în Ucraina: Doar 5 echipamente militare pierdute valorează 1 miliard de dolari

26 Aug. 2022, 17:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Aug. 2022, 17:06 // Actual //  bani.md

Rezultatele trupelor rusești din războiul din Ucraina sunt departe de așteptările lui Vladimir Putin, la șase luni de la începerea invaziei. Însă liderul de la Kremlin și-a distrus armata pe câmpul de luptă, iar cele mai mari 5 pierderi militare au valorat peste 1 miliard de dolari.

Calculul acestor distrugeri uriașe suferite de armata Rusiei a fost efectuat de Forbes, acesta indicând cea mai dureroasă și mai valoroasă pierdere, nava de război Moskva, vasul amiral al Flotei de la Marea Neagră, evaluată la 750 de milioane de dolari, potrivit Newsweek.

Ucraina a anunțat că a lovit nava Moskva și a scufundat-o în Marea Neagră în luna aprilie 2022, deși Rusia nu a recunoscut acest lucru, spunând că de fapt a fost un incendiu la bord, care a dus la dispariția crucișătorului.

Celelalte patru cele mai mari pierderi militare ale armatei Rusiei au fost: o aeronavă Il-76 de 86 de milioane de dolari, nava amfibie de asalt Saratov de 75 de milioane de dolari, avioane Su-30SM de 50 de milioane de dolari și avioane Su-34 de 40 de milioane de dolari. Toate astea însumează peste 1 miliard de dolari.

Forbes a calculat că, de la începutul invaziei din 24 februarie și până pe 24 august, adică timp de 6 luni, Rusia a pierdut 12.142 de echipamente militare în valoare de 16,56 de miliarde de dolari. Dar în total nu au fost incluse și rachetele.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!