Bomba din bucătăria Bismobil! Inculpatul Șaran acuzat că ar fi influențat martorii

04 Apr. 2023, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2023, 14:23 // Actual //  bani.md

Mihail Șaran administratorul Bismobil ar fi influențat martorii după ce a fost eliberat din arest preventiv.

Oamenii legii au stabilit că acesta a comunicat cu martorii din dosarul de escrocherie în care este vizat, cu scopul ca să-i formeze o poziție favorabilă, să ascundă și distrugă probe. Urmare a perchezițiilor desfășurate de ofițerii DGUP și INI, sub conducerea PCCOCS, cu sprijinul angajaților „Fulger” au fost ridicate dispozitive de comunicare, care conțin probe relevante acțiunilor acestuia de intimidare a martorilor.

În după amiaza zilei de miercuri, Curtea de Apel Chișinău a admis recursul avocaților fondatorului grupului de companii „Bismobil Kitchen” specializate în fabricarea mobilei de bucătărie în vederea plasării lui în arest la domiciliu pentru 20 de zile.

Așadar, prin decizia irevocabila adoptată, Curtea a respins argumentele procurorilor de prelungire a arestului preventiv. Prin urmare, acesta a fos plasat în arest la domiciliu.

Reamintim, acesta a fost reținut la 19 ianuarie 2023, la aeroportul din Chișinău, chiar în momentul în care urma să părăsească Moldova, cu un bilet cu o singură direcție – Moscova, Rusia. Ulterior, la solicitarea procurorilor PCCOCS, acesta a fost plasat în arest preventiv. Dosarul include 158 episoade infractionale și vizează o escrocherie coordonată de acesta și alte persoane terțe. În acest stadiu al investigațiilor, prejudiciul estimat cifrează aproape 40 milioane lei, cu 158 de victime în Moldova.

Investigațiile continuă, timp în care persoanele vizate în dosar se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

La sfârşitul lunii ianuarie, fondatorul grupului de firme Bismobil Kitchen, Mihail Şaran, împotriva căruia au fost depuse sute de plângeri în România şi în Republica Moldova, a fost oprit pe Aeroportul din Chişinău de către autorități. Fondatorul companiei este suspectat de escrocherie, infracțiune care, potrivit Codului Penal, se pedepsește cu 15 ani de pușcărie.

Șaran a pus în aplicare o schemă prin care își însușea banii clienților, fără ca să le livreze mobila comandată de aceștia. Potrivit datelor din dosarul penal, escrocheria pusă la cale de către fondator a cauzat prejudicii în proporții deosebit de mari. Anchetatorii au stabilit că suma prejudiciului se ridică la 10 milioane de lei.

BANI.MD a scris cum a pus pe roate și o schemă de înșelăciune în România la Cluj și Iași unde clienții au achitat în avans mobila și au rămas fără comandă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

06 Aug. 2026, 16:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Aug. 2026, 16:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Deficitul de energie electrică prognozat pentru ziua de astăzi a fost redus semnificativ, după ce autoritățile, instituțiile din sectorul energetic și operatorii sistemelor de transport din regiune au identificat volume suplimentare pentru acoperirea consumului.

Potrivit Energocom, sistemul electroenergetic al Republicii Moldova va înregistra un deficit comercial de doar 39 MWh, în intervalul 16:00–17:00. Pentru toate celelalte ore ale zilei, necesarul de energie a fost asigurat prin realocarea volumelor disponibile.

Compania precizează că autoritățile continuă să depună eforturi pentru a garanta alimentarea cu energie electrică, însă situația din regiune rămâne complicată, iar disponibilitatea energiei pe piețele externe este limitată.

În aceste condiții, energia achiziționată, în special în orele de consum maxim, este mult mai scumpă. Energocom avertizează că majorarea costurilor de achiziție va avea, inevitabil, un impact asupra tarifelor plătite de consumatori.

Totodată, compania îi îndeamnă pe cetățeni să consume responsabil energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, evitând utilizarea simultană a aparatelor electrocasnice cu consum ridicat și reducând risipa de energie. Potrivit Energocom, un consum mai echilibrat poate diminua presiunea asupra sistemului și poate reduce necesitatea unor achiziții suplimentare de energie la prețuri ridicate.