Oamenii inculpatului Șor câștigă primăria de la Orhei

06 Nov. 2023, 09:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Nov. 2023, 09:53 // Actual //  bani.md

Cetățenii din Republica Moldova au participat la alegerile locale desfășurate ieri, unde 2.7 milioane de alegători au fost chemați să-și voteze primarii și consilierii locali. Procesul electoral a implicat alegerea a 898 de primari și peste 11.000 de consilieri locali, desfășurat în intervalul orar 07:00-21:00. Cu toate acestea, evenimentele nu au fost lipsite de incidente.

În cadrul scrutinelor, s-a raportat un incident tragic într-un raion, unde președintele unei secții de votare a decedat. În capitala Chișinău, conform rezultatelor preliminare anunțate de Comisia Electorală, actualul primar, Ion Ceban, a fost văzut ca favorit principal pentru obținerea unui nou mandat. La ora 01:00, după numărarea a 216 procese verbale din 305, Ion Ceban a acumulat 51,78% din voturile alegătorilor.

În altă parte, un partid local, „Șansă”, afiliat controversatului om de afaceri Ilan Șor, a fost exclus de pe lista partidelor participante la alegeri. În ciuda acestui fapt, în raionul Orhei, jurnalista Cociu Tatiana a obținut 57,59% din numărul total de voturi exprimate, câștigând astfel primăria. Rezultatele preliminare arată că Stanciu Sergiu, contra-candidatul PAS, a obținut doar 17% din numărul total de voturi.

De menționat că particularitatea alegerilor din Orhei constă în faptul că Tatiana Cociu, câștigătoarea alegerilor, a fost candidata de rezervă a lui Ilan Șor, în condițiile în care Alexei Lungu a fost exclus din cursă.

Orhei, o localitate cu statut de municipiu situată la aproximativ 50 de kilometri distanță de Chișinău, este unul dintre principalele centre economice din Republica Moldova.

Tatiana Cociu va prelua funcția de primar în locul lui Ilan Mironovici, președinte al Partidului ȘOR și fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova în perioada 2019-2021. Numele acestuia este asociat cu operațiuni de devalizare a mai multor bănci, fiind condamnat la 15 ani de închisoare. Ilan Mironovici este un controversat om de afaceri de origine evreiască, vorbitor de limbă rusă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Dec. 2025, 17:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
04 Dec. 2025, 17:12 // Slider //  Grîu Tatiana

Bulgaria, Grecia și România au semnat la Bruxelles, un Memorandum de Înțelegere care pune în mișcare unul dintre cele mai mari proiecte de infrastructură regională ale ultimilor ani: dezvoltarea unei axe de transport care să conecteze Marea Egee cu Marea Neagră. Documentul stabilește cooperarea celor trei state în cadrul Platformei pentru Coridorul Marea Neagră – Marea Egee și creează baza pentru investiții majore în domeniul rutier, feroviar și fluvial. Comisarul european pentru transporturi și turism, Apostolos Tzitzikostas, a anunțat sprijinul instituțional al Comisiei Europene, calificând proiectul drept un pas decisiv spre o conectivitate mai rapidă și rezilientă în sud-estul Europei, scrie digi24.ro.

Planul include construirea a trei noi poduri peste Dunăre, văzute ca element strategic pentru conectivitatea dintre România și Bulgaria. Va fi edificat un al doilea pod mixt între Ruse și Giurgiu, urmat de un pod Silistra–Călărași și un altul la Nikopol–Turnu Măgurele. Autoritățile din regiune afirmă că aceste proiecte vor reduce congestionările de frontieră, vor crea opțiuni logistice suplimentare și vor asigura infrastructură adaptată inclusiv pentru mobilitate militară, dacă situația o va impune. În paralel, vor fi modernizate liniile de feribot existente, pentru a permite utilizarea lor duală, atât civilă, cât și strategică.

Planul atașat memorandumului descrie trei orientări majore ale coridorului sud–nord, având ca puncte de plecare Atena, Salonic și Alexandroupolis și ca destinații Sofia, Vidin, Ruse și București, cu extensii spre Europa Centrală, Ucraina și Republica Moldova. Astfel, porturile din regiune ar putea beneficia de noi fluxuri comerciale, iar țări precum Republica Moldova ar obține o conectivitate îmbunătățită către rețeaua europeană, ceea ce ar favoriza transportul de mărfuri și posibile proiecte logistice regionale.

Cele trei state au anunțat că vor utiliza fondurile europene disponibile prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei și vor include investițiile în următorul buget multianual 2028–2034.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII