Anunțul publicat de Posta Moldovei pe rețeaua de socializare informează că întreprinderea se confruntă cu consecințele unui atac cibernetic și că echipele responsabile lucrează pentru a remedia problema. Astfel, în acest interval, serviciile postale și financiare nu vor fi disponibile pentru clienți.

Incidentul subliniază vulnerabilitatea instituțiilor și a infrastructurii în fața amenințărilor cibernetice, evidențiind necesitatea unor măsuri de securitate cibernetică mai riguroase. Posta Moldovei nu a oferit detalii suplimentare despre natura sau amploarea atacului, dar asigură că se depun eforturi pentru soluționarea problemei cât mai rapid posibil, în vederea reluării serviciilor normale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Mart. 2026, 17:30
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Mart. 2026, 17:30 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Gradul de acoperire a cererii nete de valută din partea agenților economici prin oferta de valută de la persoanele fizice a crescut la 95,0% în luna februarie 2026, față de 90,3% în ianuarie, arată datele publicate de Banca Națională a Moldovei.

Evoluția a fost determinată de creșterea ofertei de valută din partea populației, care a ajuns la 242,8 milioane euro, în urcare cu 11,5 milioane euro sau 5,0% față de luna precedentă. În același timp, cererea netă de valută din partea agenților economici s-a menținut practic stabilă, înregistrând o ușoară scădere de 0,2%, până la 255,7 milioane euro.

bănci şi finanţe
Alarmă în sistemul bancar! Tot mai mulți moldoveni nu-și pot plăti ipotecile
Alarmă în sistemul bancar! Tot mai mulți moldoveni nu-și pot plăti ipotecile
bănci şi finanţe
Banca Rusiei a tăiat dobânda, dar riscurile cresc! Semnal de alarmă pentru economie
Banca Rusiei a tăiat dobânda, dar riscurile cresc! Semnal de alarmă pentru economie