Giganții aerului: low-costul bate companiile de linie. Câți pasageri au transportat marile companii din Europa în 2023

23 Apr. 2024, 06:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Apr. 2024, 06:44 // Actual //  bani.md

Potrivit unei analize realizate de CAPA Centre for Aviation, cele mai mari 12 companii low-cost din Europa au înregistrat o creștere semnificativă în 2023, transportând cu 112 milioane de pasageri mai mult decât companiile de linie.

În total, aceste 12 companii au gestionat 512 milioane de pasageri, marcând o diferență semnificativă față de anul pre-pandemic, 2019. Deși companiile low-cost au înregistrat o creștere de 8% în numărul de pasageri în 2023 comparativ cu 2019, companiile de linie au scăzut cu 11%.

Cu o diferență de două ori mai mare față de următoarea companie low-cost, Ryanair a dominat piața europeană, urmată de easyJet, iar ambele au depășit Turkish Airlines în ceea ce privește numărul de pasageri transportați.

Wizz Air a înregistrat cea mai mare creștere, cu 152% mai mulți pasageri decât în 2019, în timp ce doar trei dintre cele mai mari companii low-cost au înregistrat scăderi. Pe de altă parte, Turkish Airlines a fost liderul în rândul companiilor de linie, transportând 83,4 milioane de pasageri în 2023, fiind urmată de Lufthansa, British Airways, Air France și KML.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Ian. 2026, 12:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Ian. 2026, 12:08 // Actual //  Ursu Victor

ANRE se pregătește să aprobe noi tarife pentru gazele naturale, iar decizia este așteptată la sfârșitul lunii curente, a anunțat directorul general interimar al SA Energocom, Eugeniu Buzatu, în cadrul emisiunii de la Realitatea TV.

Potrivit lui Buzatu, ajustarea tarifelor are loc în plin sezon de încălzire, perioadă în care consumul de gaze naturale este, de regulă, la cel mai înalt nivel. Totodată, el a subliniat că noul tarif va fi stabilit pentru un an calendaristic, și nu doar pentru perioada rece imediată.

„Asta înseamnă că prețul stabilit va fi aplicabil și în noiembrie–decembrie 2026, dar și în ianuarie 2027”, a explicat șeful interimar al Energocom.

Astfel, tariful care urmează să fie aprobat în perioada următoare va rămâne în vigoare pe tot parcursul anului viitor, oferind consumatorilor o mai mare predictibilitate a cheltuielilor, inclusiv pentru următoarele sezoane reci.

În prezent, consumatorii din Republica Moldova achită 16,74 lei pentru un metru cub de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!