Banca Centrală Europeană reduce dobânzile pentru prima dată din 2019

06 Iun. 2024, 16:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Iun. 2024, 16:59 // Actual //  bani.md

Banca Centrală Europeană a redus joi dobânzile, mișcare așteptată la scară largă de piețe și economiști, dar în ciuda unor presiuni inflaționiste care persistă. BCE a anunțat o reducere a ratei dobânzii principale de la un maxim istoric de 4% la 3,75%, scrie BBC.

Se așteaptă ca Banca Centrală Europeană (BCE) să înceapă joi ciclul de tăiere a dobânzilor, în ciuda inflației pe categoria servicii care a dat semne de accelerare în luna mai și a faptului că Rezerva Federală (Fed) a Statelor Unite, banca centrală americană, a semnalat în ultima perioadă că va menține dobânzile la un nivel ridicat pentru o perioadă ceva mai îndelungată de timp.

Phillip Lane, economistul-șef al BCE, a confirmat într-un interviu acordat săptămâna trecută Financial Times anticipațiile din piață cu privire la scăderea dobânzilor. Lane a respins ideea că scăderea dobânzilor înaintea băncii centrale americane ar putea să se dovedească contraproductivă sau să aibă efecte adverse.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

02 Iun. 2026, 20:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Iun. 2026, 20:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Fostul prim-ministru și deputat Ion Chicu susține că o decizie fiscală adoptată în perioada stării de urgență a distrus industria de procesare a semințelor de floarea-soarelui din Republica Moldova și a dus inclusiv la închiderea unor întreprinderi locale.

În cadrul unui interviu acordat NewsMaker, Chicu a criticat hotărârea prin care exporturile de ulei de floarea-soarelui au fost scutite de TVA fără drept de deducere, măsură aprobată în mai 2023. Potrivit acestuia, una dintre companiile afectate ar fi fost Floarea Soarelui, care ar fi pierdut sute de milioane de lei în urma aplicării noilor reguli fiscale.

„Pur și simplu, această întreprindere s-a închis. Această măsură fiscală a lipsit compania de peste 200 de milioane de lei. Decizia a fost luată fără să fie ascultat nimeni și fără să se gândească la consecințe”, a declarat Chicu.

Deputatul a afirmat că, deși Republica Moldova produce cantități importante de floarea-soarelui, materia primă este exportată în loc să fie procesată pe plan local, ceea ce reduce valoarea adăugată generată în economie și veniturile fiscale ale statului.

„Acum floarea-soarelui, în loc să fie prelucrată aici, este încărcată în camioane și pleacă peste hotare. Chiar și un student care nu studiază economia înțelege că este mai avantajos să procesezi materia primă în țară, pentru că aici rămân taxele și valoarea adăugată”, a spus Chicu.

În opinia sa, autoritățile trebuie să prevină adoptarea unor decizii care afectează mediul de afaceri și să evalueze mai atent impactul economic al măsurilor fiscale înainte de implementare.