Adevărul nemilos al cifrelor! Firmele nu au încredere în creşterea economiei şi nu iau credite

07 Aug. 2024, 09:22
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
07 Aug. 2024, 09:22 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Băncile au 10 miliarde de lei exces de lichiditate, dar companiile nu se înghesuie să ia credite. BNM susține că măsurile stimulative cumulate de politică monetară au dus la scăderea continuă a ratelor de dobândă la creditele și depozitele noi în lei în trimestrul II 2024.

Astfel, rata medie ponderată la credite a constituit 9,08%, iar cea la depozite 3,24%, în diminuare cu 4,1 și, respectiv, cu 4,05 puncte procentuale față de trimestrul II 2023. Reducerea consecutivă a ratelor de dobândă a dus la creșterea volumului creditelor noi acordate în lei cu 51,4% anual în trimestrul II 2024. Această dinamică a fost impulsionată de creșterea creditelor acordate atât pentru consum și imobil persoanelor fizice, cât și persoanelor juridice din sectorul comerțului.

Această tendință de creștere a creditării este văzută ca un semn pozitiv pentru economia țării, contribuind la stimularea consumului și a investițiilor.

Datele publicate de BNS pentru primele două luni ale trimestrului II 2024 arată tendințe mixte în activitatea economică. Astfel, în perioada aprilie-mai 2024 exporturile s-au contractat cu 12,7 la sută anual, în timp ce rata anuală a importurilor s-a majorat cu 4,95 la sută. Comerțul cu amănuntul și comerțul cu ridicata au crescut în medie cu 22,0 și 10,7 la sută anual, respectiv. Producția industrială a consemnat un nivel mediu de -0,1 la sută. Conform estimărilor PIB, dinamica pozitivă a acestuia va continua și în trimestrul II 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Iul. 2025, 12:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
01 Iul. 2025, 12:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a înregistrat un nou record în sectorul energetic. Pe 29 iunie, ponderea energiei electrice generate din surse regenerabile interne — fotovoltaice, eoliene și hidro — a depășit 48% din consumul total național, anunță Ministerul Energiei. În anumite intervale orare, energia regenerabilă a acoperit peste 82% din cererea totală de electricitate.

Potrivit Ministerului, această performanță se datorează extinderii rapide a capacităților de generare regenerabilă, consumului mai redus în weekend și condițiilor meteo favorabile. În ultimii cinci ani, capacitățile fotovoltaice și eoliene s-au mărit de opt ori, ajungând la 689 MW în luna mai a acestui an.

„Este un răspuns direct la criza energetică și un semn clar că antreprenorii moldoveni au înțeles la timp oportunitățile pieței, investind în energia verde”, se arată în comunicatul oficial.

Ministerul Energiei își propune ca până în 2030, 30% din energia electrică și 27% din energia totală consumată în țară să provină din surse regenerabile. În 2024, ponderea energiei regenerabile în consumul de electricitate a fost de 16,7%, iar estimările pentru anul 2025 indică o creștere semnificativă până la 27%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO