A.S.I.C.S. va premia medaliații de la Jocurile Europene din Polonia – 200 de mii de lei pentru aur

04 Apr. 2023, 15:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2023, 15:06 // Actual //  bani.md

Cel puțin 80 de sportivi din Republica Moldova vor participa la cea de-a treia ediție a Jocurilor Europene din Polonia. Este vorba despre cel mai important eveniment sportiv din Europa, în preajma Jocurilor Olimpice din anul viitor, iar pentru 12 probe sportive, Jocurile vor substitui campionatele europene. O prezentare a regiunii care va găzdui Jocurile a fost făcută de Tomasz Kobzdej, ambasadorul Poloniei în Moldova.

Importanța evenimentului a fost subliniată de către președintele Comitetului Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova, Nicolae Juravschi.

”Se vor pune în joc și calificări pentru Jocurile Olimpice de la Paris, este important pentru noi ca la ultima etapă, să fie un nivel de pregătire cuvenit, ca în anul viitor să evoluăm mai domol”, a menționat Nicolae Juravschi.

În acest context, președintele de onoare al Asociației pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului, Plamen Milanov, a anunțat premii pentru realizări la Jocurile din Cracovia-Malopolska.

”Pentru Jocurile din Cracovia, la care vor participa destul de mulți sportivi de-ai noștri, mesajul asociației este că, pe lângă dorință și posibilități, e de dorit să existe și un stimulent financiar. Din numele A.S.I.C.S., vă promit că fiecare sportiv care va câștiga o medalie de aur, va primi din parta Asociației A.S.I.C.S. un premiu bănesc – 200 de mii de lei, pentru medalie de argint – 100 de mii de lei și pentru bronz – 50 de mii de lei”, a dat detalii Plamen Milanov.

Anunțul a fost întâmpinat cu bucurie de sportivii care ne vor reprezenta țara la Jocurile Europene.

”Este o mare motivare pentru sportivi, sunt premii foarte mari și la competiții vom lupta cu dăruire de sine maximă. În primul rând e ca să aducem o medalie pentru Republica Moldova, dar și pentru a obține acest premiu bănesc, foarte necesar în pregătirile pentru Jocurile Olimpice din anul viitor”, a declarat Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz la Olimpiada de la Tokyo.

La evenimentul de prezentare a lotului național care va merge în Polonia a fost semnat și acordul de sponsorizare dintre A.S.I.C.S. și CNOS. Asociația își va asuma costurile de asigurare a sportivilor cu seturile de uniforme și echipamente necesare pentru a participa la eveniment.

”Sunt foarte bucuros că Asociația noastră are posibilitate să susțină Comitetul Național Olimpic și sportivii noștri. În acest an și în anul viitor, planificăm să investim în sportul din Republica Moldova peste 20 de milioane de lei. Sunt convins că datorită acestei investiții, vom avea rezultate foarte bune”, a mai spus Plamen Milanov.

Jocurile Europene se vor desfășura în perioada 21 iunie – 2 iulie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO