Cablul electric pe sub mare din Azerbaidjan va duce lumină și în Republica Moldova

11 Apr. 2023, 17:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Apr. 2023, 17:53 // Actual //  bani.md

Cablul electric submarin ce urmează să lege Azerbaidjan și Georgia de România, pe sub Marea Neagră, va aduce energie electrică la prețuri accesibile în regiune, de care va putea beneficia și Republica Moldova, susține ministrul Energiei Victor Parlicov.

Potrivit discuțiilor cu ambasadorul Georgiei în Republica Moldova, Levan Diasamidz, la acest proiect, sprijinit de Uniunea Europeană, nici nu puteam visa cu 5-10 ani în urmă. Războiul din Ucraina a schimbat total situația din regiune, iar Rusia a pierdut toate instrumentele de influență în cazul statelor ex-sovietice.

Georgia are o experiență valoroasă în dezvoltarea hidroenergiei, inclusiv a centralelor mici și mijlocii. După realizarea investiției subacvatice, energia hidro din zona Caucaz ar putea fi utilă la echilibrarea pieței din Republica Moldova, a adăugat ministrul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Cooperarea din sectorul energetic cu partea georgiană urmează să fie dezvoltată în cadrul Comisiei interguvernamentale moldo-georgiene de colaborare economică, care se va reuni pe data de 23-24 mai.

În prezent, Republica Moldova cumpără energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan la un preț de 66 USD pentru MW, iar 5% din necesar este asigurat de Nuclearelectrica din România la un preț de 90 de euro per MW/h.

23 Iul. 2026, 18:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Iul. 2026, 18:27 // Actual //  bani.md

Agenția de Investiții a lansat Studiul de Piață „Export Vision – Regatul Unit 2026”, destinat companiilor din Republica Moldova interesate să își extindă exporturile pe una dintre cele mai mari, competitive și exigente piețe de consum din Europa.

Cu aproximativ 70 de milioane de consumatori, un PIB de peste 3.500 de miliarde de euro și importuri de 839,5 miliarde de euro în 2025, Regatul Unit oferă oportunități importante companiilor capabile să răspundă cerințelor privind calitatea, conformitatea, prezentarea produsului și poziționarea comercială. În prezent, această țară se regăsește în top 20 destinații pentru exporturile Republicii Moldova.

Studiul identifică oportunități concrete atât pentru sectorul agroalimentar, cât și pentru industria prelucrătoare. Printre produsele moldovenești cu potențial se numără fructele proaspete și uscate, nucile, vinurile, sucurile, produsele de panificație și patiserie, precum și îmbrăcămintea, cablurile electrice, mobilierul și alte bunuri industriale. Analiza arată că, pentru mai multe dintre aceste categorii, cererea de import a Regatului Unit și capacitatea de export a Republicii Moldova au crescut concomitent în perioada 2021–2025.

Publicația oferă antreprenorilor informații despre profilul consumatorului britanic, structura pieței de retail, principalii importatori și distribuitori, dinamica schimburilor comerciale, procedurile vamale și cerințele aplicabile după Brexit. Totodată, studiul explică opțiunile de acces pe piață, de la exportul direct până la colaborarea cu importatori și distribuitori locali.

Documentul reprezintă un instrument practic pentru companiile care doresc să își evalueze potențialul, să își adapteze oferta și să pregătească o strategie realistă de intrare pe piața britanică.

Disponibil în limba română Studiul poate fi descărcat la linkul: https://invest.gov.md/wp-content/uploads/2026/07/Studiul_Export_Vision_UK_2026.pdf sau pe pagina Agenției de Investiții la secțiunea Publicații.