Cine sunt jucătorii care importă și vând gaz în Republica Moldova

15 Aug. 2024, 11:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2024, 11:34 // Actual //  bani.md

Șase companii au importat și vândut gaze naturale în Republica Moldova în primele șase luni ale anului 2024, arată datele publicte de ANRE.

S.A. „Energocom” a fost principalul furnizor pe piața angro, livrând S.A. „Moldovagaz” un volum de 442.442,3 mii m³ de gaze naturale. „Moldovagaz” a avut o cotă de piață dominantă de 90,5%, fiind principalul furnizor către consumatorii finali, conform obligației de serviciu public.

Pe lângă „Moldovagaz”, alți furnizori au avut o prezență semnificativă pe piață:
– S.R.L. „Natural Gaz D.C.” a deținut o cotă de 4,4%.
– S.R.L. „Transautogaz” a avut o cotă de 2,5%.
– Alți furnizori au cumulat o cotă de 2,6%.

În ceea ce privește distribuția pe piață, furnizarea gazelor naturale pe piața reglementată a reprezentat 90,8%, în timp ce pe piața nereglementată cota a fost de 9,2%. Aceasta reflectă deschiderea continuă a pieței gazelor naturale în Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Aug. 2026, 14:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a decis să suspende acțiunile de protest anunțate pentru 1 septembrie, pentru a acorda prioritate dialogului social și negocierilor cu autoritățile. Decizia a fost luată la ședința lărgită a Biroului Executiv al FSEȘ, cu participarea liderilor sindicali din teritoriu și în urma consultării organizațiilor afiliate.

Sindicaliștii spun că hotărârea vine după protestul din 19 august, prin care angajații din educație și știință au cerut majorarea salariilor și soluționarea problemelor salariale din ramură.

Un argument important pentru suspendarea protestelor este angajamentul exprimat de prim-ministrul Vasile Tofan privind majorarea salariilor angajaților din sectorul bugetar, inclusiv din educație, începând cu 1 ianuarie 2027.

Primele negocieri vor avea loc pe 1 septembrie, în cadrul Comisiei pentru consultări și negocieri colective la nivel de ramură FSEȘ–MEC. La ședință va participa și premierul Vasile Tofan.

FSEȘ subliniază însă că suspendarea protestelor nu înseamnă renunțarea la revendicări. Federația anunță că va monitoriza respectarea angajamentelor asumate de autorități și va cere ca discuțiile cu Ministerul Educației și Cercetării și celelalte instituții responsabile să ducă la soluții concrete privind salariile angajaților din educație și știință.