COVID-ul prezent în educație! Profesori, studenți, elevi și grădinițe, în carantină

22 Feb. 2021, 13:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Realitatea.md
22 Feb. 2021, 13:01 // Bani și Afaceri //  Realitatea.md

Conform ultimelor date actualizate, la data de 19 februarie, 15 (1,20%) instituții de învățământ general din țară activează la distanță din cauza carantinei ca și în cazul a 261 (1,62%) de clase. Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 363 (0,11%), iar 6602 (1,67%) elevi au fost plasați în regim de autoizolare. 317 (1,18%)  de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus și 319 (1,19%) se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 119 (0,58%) de persoane, iar alte 120 (0,59%) se află în autoizolare.

În învățământul profesional tehnic, în perioada 15-19 februarie, au fost înregistrați 27 elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 28 – cadre didactice și 15 din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 20 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

În învățământul superior, în perioada 15-19 februarie, avem 16 studenți testați pozitiv cu Covid-19, în autoizolare se află 24. 18 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, iar 3 persoane au fost plasate în regim de autoizolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 18 persoane, iar 2 au fost plasate în regim de carantină.

În învățământul de educație timpurie, 18 (1,20%) grădinițe și 48 (0,71%) grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 26 (0,02%), iar alți 1815 (1,21%) de copii se află în autoizolare. 103 (0,80%) cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 158 (1,23%) cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 84 (0,45%) de persoane, iar alte 170 (0,91%) se află în autoizolare.

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării reiterează îndemnul către managerii instituțiilor de învățământ, cadrele didactice și elevi să respecte în continuare toate măsurile de protecție împotriva virusului COVID-19.

08 Iun. 2026, 12:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Iun. 2026, 12:10 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Aeroportul Chișinău a înregistrat în luna mai 2026 un trafic de 538.125 de pasageri, cu 42.307 mai mulți decât în aceeași perioadă a anului trecut, când aeroportul a fost tranzitat de 495.818 călători.

Potrivit administrației aeroportului, rezultatul a depășit prognoza pentru această perioadă cu 40.625 de pasageri, confirmând creșterea cererii pentru zborurile operate din și spre Chișinău.

Cele mai importante creșteri de trafic au fost înregistrate pe rutele către Erevan, Barcelona, Larnaca, Berlin, Bruxelles, Praga și Atena.

De asemenea, destinațiile lansate recent au atras în luna mai 25.431 de pasageri. Printre cele mai solicitate rute noi se numără Bratislava, Wroclaw, Napoli, Copenhaga, Sofia și Alicante.

Datele publicate de aeroport arată că Antalya a fost cea mai solicitată destinație în luna mai, concentrând 10,6% din întregul trafic de pasageri. Cu alte cuvinte, mai mult de unul din zece călători care au trecut prin Aeroportul Internațional Chișinău a zburat spre stațiunea turcească de la Marea Mediterană. Pe următoarele locuri s-au clasat Istanbul (9,8%), Sharm el-Sheikh (5,6%) și Londra (5,5%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!