Criză în aviație. Milioane de pasageri riscă să rămână la sol în Germania

09 Mai 2026, 11:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Mai 2026, 11:29 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Aeroporturile din Germania avertizează asupra unor posibile anulări masive de zboruri în sezonul estival, pe fondul unui deficit de kerosen și al creșterii accentuate a prețurilor la combustibilul pentru aviație.

Declarațiile au fost făcute pentru publicația WELT de către șeful Asociației Aeroporturilor Germane, Ralph Beisel, care a precizat că, în cel mai pesimist scenariu, capacitatea unor aeroporturi ar putea scădea cu până la 10%.

„La nivelul tuturor aeroporturilor, acest lucru ar putea afecta până la 20 de milioane de pasageri”, a avertizat Beisel.

Potrivit acestuia, cele mai afectate ar putea fi companiile low-cost și destinațiile turistice mai puțin populare. Unele zboruri riscă să fie anulate complet, altele reduse, iar prețurile biletelor ar putea crește semnificativ.

Principala cauză este nivelul ridicat al prețurilor la kerosen, care, de peste două luni, sunt de aproximativ două ori mai mari decât înainte de izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu. Oficialii din industrie nu se așteaptă la o revenire rapidă la normal.

„Chiar dacă va exista kerosen disponibil, multe companii aeriene nu vor putea opera zboruri în mod profitabil la aceste prețuri”, a explicat Beisel.

În acest context, Asociația Aeroporturilor din Germania solicită autorităților suspendarea temporară a taxei pe aviație, precum și reducerea acesteia cu până la 50% pe termen mediu, pentru a limita impactul asupra industriei și pasagerilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

23 Iun. 2026, 17:12
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Iun. 2026, 17:12 // Actual //  Ursu Victor

Agenția de Investiții a lansat apelul de aplicare pentru programul BRIDGE Export, un instrument financiar destinat susținerii strategiilor sectoriale de export și promovării produselor moldovenești pe piețele internaționale.

Programul este adresat asociațiilor de afaceri și oferă cofinanțare de până la 60% din costurile eligibile ale proiectelor. Valoarea finanțării poate varia între 100.000 și 2 milioane de lei pentru fiecare proiect aprobat.

Potrivit Agenției de Investiții, inițiativa are drept scop creșterea vizibilității internaționale a companiilor moldovenești și identificarea de noi oportunități comerciale pe piețele externe.

Pentru a fi eligibile, organizațiile aplicante trebuie să fie asociații obștești de profil înregistrate legal, iar proiectele propuse să includă cel puțin trei întreprinderi participante. Totodată, fiecare companie implicată trebuie să aibă o activitate de minimum doi ani.

Programul va finanța o gamă largă de activități orientate spre export, inclusiv participarea la expoziții internaționale și misiuni economice, realizarea studiilor de piață, campanii de promovare și marketing, activități de relații publice în mediul digital, precum și servicii de consultanță pentru exportatori.

Termenul-limită pentru depunerea dosarelor este 10 iulie 2026.

Prin lansarea programului BRIDGE Export, Agenția de Investiții își propune să stimuleze competitivitatea producătorilor autohtoni și să faciliteze extinderea afacerilor moldovenești pe piețele externe.