Cum a ajuns „creșterea” să însemne scădere? Tofan promite să ridice speranța de viață… sub nivelul actual

20 Iul. 2026, 16:07
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Iul. 2026, 16:07 // Actual //  Ursu Victor

Conform datelor Biroului Național de Statistică, speranța de viață la naștere în Republica Moldova a fost, în 2025, de 72,8 ani. Potrivit programului de guvernare prezentat de Vasile Tofan, acest indicator trebuie să crească „la minimum 72 de ani” până în 2030, scrie REALITATEA.MD.

Informațiile se regăsesc în planurile de consolidare a sănătății, propuse de Guvernul desemnat.

Informațiile publicate pe pagina oficială a Biroului Național de Statistică arată că din 2015 până în 2025, speranța de viață în Republica Moldova, pentru ambele sexe, a crescut de la 69,4 la 72,8 ani.

Datele statistice mai indică că rata mortalității infantile a înregistrat o descreștere, de la 11,8 decedați în vârstă de sub un an la 1000 născuți-vii, în 2024, până la 9,2 în anul 2025. Cabinetul de miniștri format de Vasile Tofan își propune să diminueze acest indicator până la 7, în următorii patru ani.

15 Aug. 2026, 09:47
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Aug. 2026, 09:47 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Portul Fluvial Ungheni, care își desfășoară principala activitate operațională la Portul de Pasageri și Mărfuri Giurgiulești, a operat în 2025 peste 950 de mii de tone doar din cele două categorii principale de mărfur pietriș și cereale. În același timp, veniturile întreprinderii au scăzut cu aproape 14 milioane de lei într-un singur an.

Cea mai importantă marfă operată în 2025 a fost pietrișul. Prin infrastructura portuară au trecut 653 de mii de tone, material utilizat inclusiv pentru realizarea proiectelor de infrastructură rutieră din Republica Moldova.

Un volum important l-au reprezentat și cerealele destinate exportului. În cursul anului trecut, prin port au fost operate 303 mii de tone de cereale.

Cumulat, doar pietrișul și cerealele au reprezentat 956 de mii de tone de mărfuri operate în 2025, ceea ce evidențiază rolul infrastructurii portuare în aprovizionarea sectorului construcțiilor și în exporturile agricole ale Republicii Moldova.

În pofida volumelor importante de mărfuri, veniturile Portul Fluvial Ungheni au înregistrat o scădere. Dacă în 2024 întreprinderea a raportat venituri de 74 milioane de lei, în 2025 acestea au coborât la 60,3 milioane de lei.

Este vorba despre o diminuare de 13,7 milioane de lei, echivalentul unei scăderi de aproximativ 18,5% într-un singur an.

În schimb, salariul mediu în cadrul întreprinderii a crescut. Acesta a urcat de la 14,7 mii de lei în 2024 la 15,4 mii de lei în 2025, cu aproximativ 4,8%.