Dezastru agricol! Moldova importă legume de 13 ori mai mult decât exportă

10 Iun. 2026, 09:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Iun. 2026, 09:39 // Actual //  Ursu Victor

Economistul Veaceslav Ioniță susține că agricultura Republicii Moldova traversează o criză profundă, iar sectorul legumicol este unul dintre cele mai afectate. În cadrul emisiunii „Contrasens” de la Ziua, expertul a declarat că țara a ajuns să importe majoritatea legumelor consumate pe piața internă.

„Exportăm legume de 10 milioane de dolari și importăm de 130 de milioane. Deci noi am ajuns toate legumele să le importăm. Tot ce știți voi, tot importăm”, a afirmat Ioniță.

Potrivit economistului, dezechilibrul comercial reflectă declinul capacităților locale de producție și procesare, în timp ce alte state din regiune și-au consolidat sectoarele agroalimentare.

Ioniță a oferit și exemplul sectorului lactatelor, menționând că Republica Moldova a devenit tot mai dependentă de importuri. Acesta a remarcat că Ucraina, în pofida războiului, și-a majorat capacitățile de producție și exportă produse lactate pe piața moldovenească.

„Când vezi că Ucraina, aflată în război, a crescut capacitatea de lapte ca să ne vândă copiilor noștri lapte, înțelegi cât de gravă este situația”, a declarat economistul.

Totodată, expertul a criticat practicile din industria locală de procesare a laptelui, susținând că o parte din produsele comercializate drept autohtone sunt realizate din materii prime importate.

„Aducem praf de lapte degresat, aducem grăsimi separat, punem apa moldovenească și vindem lapte moldovenesc. Unica ce rămâne moldovenească este apa”, a afirmat Veaceslav Ioniță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

10 Iun. 2026, 11:21
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Iun. 2026, 11:21 // Actual //  Ursu Victor

Muntenegru, Albania și Republica Moldova se numără printre țările cu cele mai mari șanse de a deveni următorii membri ai Uniunii Europene, potrivit unei analize bazate pe stadiul actual al negocierilor de aderare și evoluțiile politice din statele candidate.

Conform estimărilor, Muntenegru rămâne cel mai avansat candidat și ar putea adera la UE în jurul anului 2028. Albania este văzută drept următoarea țară care ar putea finaliza negocierile, cu o posibilă aderare în 2030.

Republica Moldova este plasată pe locul trei în clasamentul statelor candidate, cu o posibilă aderare estimată pentru anul 2032. În ultimii ani, Chișinăul a înregistrat progrese importante în procesul de integrare europeană, beneficiind de sprijin politic și financiar din partea Bruxelles-ului.

În aceeași perioadă, și Ucraina a accelerat apropierea de Uniunea Europeană, fiind estimată o eventuală aderare în intervalul 2032–2035.

Pe lista statelor candidate se mai regăsesc Macedonia de Nord, care ar putea deveni membră a UE în jurul anului 2034, Islanda, cu o posibilă aderare în 2035 dacă va decide să reactiveze procesul de negociere, precum și Armenia, pentru care estimările indică un orizont de integrare cuprins între anii 2038 și 2040.

Autorii analizei subliniază că aceste date reprezintă estimări bazate pe situația actuală și nu constituie prognoze oficiale ale Uniunii Europene. Calendarul aderării poate fi influențat atât de reformele implementate de statele candidate, cât și de deciziile politice ale instituțiilor europene și ale statelor membre.

În prezent, Muntenegru și Albania sunt considerate cele mai avansate în procesul de negociere, în timp ce Republica Moldova și Ucraina au câștigat un impuls semnificativ în contextul transformărilor geopolitice și al apropierii accelerate de Uniunea Europeană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!