Facturi mai mari la căldură în Comrat: tariful ar putea crește cu circa 16%

26 Dec. 2025, 12:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Dec. 2025, 12:54 // Actual //  Grîu Tatiana

Locuitorii din municipiul Comrat ar putea achita un tarif mai mare pentru energia termică livrată de Î.M. „Rețelele și Centralele Termice Comrat”, potrivit proiectului de hotărâre privind aprobarea unui nou tarif, publicat în data de 26 decembrie de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Prin urmare, se propune stabilirea unui tarif de 3,22 lei/kWh, fără TVA, echivalentul a 3 745 lei/Gcal, fără TVA, pentru energia termică livrată consumatorilor. În prezent, tariful este de 3 222 lei/Gcal, fără TVA, astfel că noua valoare ar însemna o majorare de aproximativ 16% a prețului la căldură pentru consumatorii din Comrat.

Proiectul de hotărâre a fost elaborat în baza cererii Î.M. „Rețelele și Centralele Termice Comrat” din 17 decembrie 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!