FOTO, VIDEO Momente unice, fiori, aplauze! Trăirile de anul trecut ale spectatorilor Festivalului VinOpera

20 Aug. 2023, 13:33
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Aug. 2023, 13:33 // Actual //  bani.md

Aplauze, fiori şi momente unice – astfel de emoţii au trăit toţi cei aproape 1000 de spectatori ai Festivalului Internaţional de Muzică Clasică VinOpera, de anul trecut. Vibraţiile muzicii, show-ul de lumini şi vocile artiştilor au completat atmosfera în aer liber de la cea mai frumoasă atracţie turistică din ţara noastră.

Anul trecut, 150 de persoane au dat prioritate trenului vinului, aşa cum îndeamnă organizatorii şi la această ediţie, pentru a limita emisiile de carbon în atmosferă. În acest an VinOpera se extinde şi este de o mai mare grandoare – se va desfăşura în trei locaţii diferite, mai multă lume este aşteptată la Castel Mimi, iar 500 de maşini vor rămâne parcate la Chişinău.

Pe 30 şi 31 august, la Varniţa şi Bulboaca, concertele vor fi cu intrare liberă. Acolo sunt aşteptaţi toţi admiratorii lui Constantin Moscovici, care va suţine un recital de hituri internaţionale la nai. Cei care adoră muzica Plăieşilor, conduşi de Nicolae Gribincea, dar şi toţi fanii lui Nicu Ţărnă şi „Gându Mîţei Band” sunt îndemnaţi să vină cu familiile şi prietenii pentru a urmări un spectacol excepţional, pe ritmuri de rock alternativ şi folclor orăşenesc.

Iar în seara de gală, pe 1 Septembrie, marele dirijor român Daniel Jinga invită toţi melomanii la un recital de muzică clasică, vin bun şi bucuria de relaxare în aer liber, sub cerul înstelat, la Castel Mimi. Vă aşteaptă un spectacol simfonic cu o puternică încărcătură emoţională. Orchestra Operei Naţionale de la Bucureşti şi cea a Filarmonicii Naţionale “Serghei Lunchevici” de la Chişinău vin să creeze magie sub cerul înstelat.

Muzica clasică va fi înălţată de cele mai frumoase voci ale Operei de la Bucureşti şi Chişinău – Mădălina Barbu, soprană încadrată în categoria rară a sopranelor de coloratură; Lilia Istratii, moldoveancă, solistă a Operei de Stat din Craiova şi laureată a mai multor concursuri tematice; tenorii Iordache Basalic şi Dumitru Mîţu, voci inconfundabile care vor trezi emoţii unice tuturor spectatorilor.

Pentru mai multe detalii şi programul complet al evenimentului accesaţi AICI.

Festivalul Internaţional de Muzică Clasică VinOpera, organizat de Fundaţia Constantin Mimi, este susţinut financiar de Departamentul pentru Relaţia cu Republica Moldova, Ministerul Culturii, Institutul Cultural Român “Mihai Eminescu” şi Castel Mimi.

Grupul de presă Realitatea este partener media general al evenimentului. Urmăriţi-ne în continuare pentru detalii.

   

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!