Sectorul bancar bate noi recorduri la profituri! Două bănci înregistrează pierderi

21 Mart. 2025, 10:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Mart. 2025, 10:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Datele publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM) arată că sectorul bancar a încheiat luna februarie cu un profit total de 608,3 milioane de lei. În același timp, instituțiile financiare au obținut venituri consistente din dobânzi și din onorarii și comisioane, consolidând stabilitatea sistemului bancar.

Cea mai mare parte a profitului revine BC „MOLDOVA – AGROINDBANK” S.A., cu 267 milioane de lei, urmată de BC „Moldindconbank” S.A. (163,5 milioane de lei) și OTP Bank S.A. (82,4 milioane de lei). Alte bănci care au înregistrat rezultate pozitive sunt B.C. „VICTORIABANK” S.A. (65,3 milioane de lei), „FinComBank” S.A. (10,4 milioane de lei), B.C. „EXIMBANK” S.A. (7 milioane de lei), BCR Chișinău S.A. (6,4 milioane de lei), B.C. „ENERGBANK” S.A. (3,3 milioane de lei) și B.C. „ProCredit Bank” S.A. (4,3 milioane de lei). În schimb, două instituții au raportat pierderi în februarie. Este vorba de B.C. „COMERTBANK” S.A. (-973,5 mii de lei) și BC „EuroCreditBank” S.A. (-255,3 mii de lei).

Băncile au contabilizat venituri din dobânzi în sumă de 1,59 miliarde de lei. Topul băncilor după acest indicator este condus de BC „MOLDOVA – AGROINDBANK” S.A. (572,2 milioane de lei), urmată de BC „Moldindconbank” S.A. (367,2 milioane de lei) și OTP Bank S.A. (173,4 milioane de lei). Alte instituții au raportat, de asemenea, venituri importante, precum B.C. „VICTORIABANK” S.A. (211,9 milioane de lei), „FinComBank” S.A. (56,3 milioane de lei) și B.C. „EXIMBANK” S.A. (49,7 milioane de lei).

În acee ce privește veniturile din onorarii și comisioane, acestea au atins 574,9 milioane de lei. Cele mai mari valori se regăsesc la BC „MOLDOVA – AGROINDBANK” S.A. (214 milioane de lei), BC „Moldindconbank” S.A. (158,9 milioane de lei) și B.C. „VICTORIABANK” S.A. (107,3 milioane de lei). Printre alte bănci cu încasări notabile se numără OTP Bank S.A. (35,4 milioane de lei) și „FinComBank” S.A. (22,9 milioane de lei).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

12 Iul. 2026, 09:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
12 Iul. 2026, 09:02 // Actual //  Ursu Victor

Generația „Baby Boomers”, formată din persoanele născute între 1946 și 1964, va transfera în următoarele două decenii aproximativ 36 de trilioane de dolari către moștenitorii săi, într-un proces considerat cel mai mare transfer de avere între generații din istorie. Totuși, cea mai mare parte a banilor va ajunge la persoane care sunt deja înstărite, arată o analiză realizată de Visa Business and Economic Insights, citată de The Washington Post.

Potrivit studiului, aproape trei sferturi dintre gospodăriile care vor primi moșteniri se vor afla deja în categoria celor mai bogate familii în momentul în care vor încasa averea.

În prezent, generația „Baby Boomers” controlează active estimate la aproximativ 93 de trilioane de dolari. După scăderea datoriilor, cheltuielilor de pensionare și a taxelor, aproximativ 36 de trilioane de dolari vor fi transmise moștenitorilor din generațiile X și Millennials.

În medie, în Statele Unite, fiecare gospodărie care va primi o moștenire ar urma să încaseze aproximativ 515.000 de dolari, însă distribuția va fi extrem de inegală.

Analiza arată că cei mai bogați membri ai generației „Baby Boomers”, aflați în primele 10% după avere, dețin active de aproximativ 44 de trilioane de dolari, în timp ce restul de 90% controlează doar 16 trilioane de dolari.

Economiștii avertizează că acest fenomen riscă să accentueze și mai mult inegalitățile sociale. Potrivit profesorului Jeremy Ney de la Universitatea Columbia, beneficiarii acestor averi vor investi, în principal, în acțiuni și imobiliare, nu în consum.

„Americanii mai bogați vor investi acești bani pe piața bursieră sau în imobiliare. Nu cumpără alimente sau mașini, ci doar își măresc portofoliile de investiții”, a explicat economistul.

Visa estimează că doar 8 trilioane de dolari, adică mai puțin de 9% din averea generației „Baby Boomers”, vor ajunge efectiv în economie sub formă de consum, prin achiziții de locuințe, automobile, călătorii sau cumpărături.

Un alt motiv pentru care averea ajunge tot la persoane deja bogate este creșterea speranței de viață. Astfel, mulți moștenitori primesc averile abia la 50-60 de ani, după ce au avut deja timp să acumuleze propriile active.

Tot mai mulți membri ai generației „Baby Boomers” aleg însă să-și transmită o parte din avere încă din timpul vieții, sprijinindu-și copiii și nepoții cu avansuri pentru locuințe, vacanțe sau alte cheltuieli importante.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!