La mulți ani Chișinău! Președinta Maia Sandu a venit cu un mesaj pentru Capitală și chișinăuieni

14 Oct. 2022, 12:42
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Oct. 2022, 12:42 // Actual //  MD Bani

Chișinăuienii sărbătoresc astăzi, 14 octombrie, Hramul Orașului. În acest context, președinta Maia Sandu a venit cu un mesaj de felicitare atât pentru oraș cât și pentru locuitorii Capitalei.

„La mulți ani, Chișinău – orașul în care trăiește și muncește, studiază și creează cel puțin o treime din locuitorii țării noastre. Locul care, în istoria sa de 586 de ani, a adunat în același spațiu diverse culturi și oameni, devenind pentru toți „acasă”.”

Astfel, Maia Sandu a adus un omagiu orașului Chișinău, subliniind că fiecare dintre noi are propria istorie legată de Capitală.

„Avem, fiecare, propria poveste de viață cu Chișinăul, dar, oriunde am fi, purtăm în inimi și o bucățică din capitala Republicii Moldova. Prin oamenii săi, prin crezul, munca și dăruirea lor, Chișinăul a fost și va rămâne un simbol important al țării, generator de idei și evenimente inovatoare, purtător și animator al spiritului nostru de libertate. Datoria noastră, astăzi, e să avem grijă de el, să-i protejăm trecutul și să creăm pentru generațiile viitoare un oraș modern, prosper și prietenos. Un oraș pentru oameni. Merită acest lucru din plin, așa cum îl merită toți cei care locuiesc în el.”

În context, președinta țării a menționat că trebuie să protejăm Chișinăul și să-l transformăm într-un oraș modern, prosper și prietenos.

„La mulți ani pentru Chișinău și la mulți ani pentru chișinăuieni!”

Realitatea Live

08 Iul. 2025, 11:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Iul. 2025, 11:40 // Actual //  Ursu Victor

Instagram Threads este aproape să-și ajungă principalul rival, X, în ceea ce privește utilizatorii activi zilnici ai aplicației mobile, potrivit unor date noi furnizate de compania de analiză Similarweb. În iunie 2025, aplicația Threads pentru iOS și Android a înregistrat 115,1 milioane de utilizatori activi zilnic, ceea ce reprezintă o creștere de 127,8% față de anul trecut. În schimb, X a ajuns la 132 de milioane de utilizatori activi zilnic, însă cu o scădere de 15,2% față de anul trecut, scrie Techcrunch.

Prin comparație, rețeaua socială descentralizată Bluesky a înregistrat o creștere impresionantă de 372,5% față de anul trecut, însă numărul său total de utilizatori activi zilnic rămâne mic: doar 4,1 milioane, conform estimărilor companiei. (În total, Bluesky are peste 37 de milioane de utilizatori înregistrați, conform datelor proprii).

Bluesky a beneficiat semnificativ la sfârșitul anului trecut, după alegerile prezidențiale din SUA, când mulți utilizatori au părăsit X în semn de protest față de apropierea dintre Elon Musk și președintele Trump. Însă, acel val inițial de creștere a început să se tempereze la începutul acestui an. Mai recent, Bluesky a fost ținta mai multor critici, fiind acuzată că a devenit o „cameră de ecou” prea puternic orientată spre stânga, ceea ce ar fi determinat o parte dintre utilizatori să revină la Threads.

Deși Bluesky are încă un potențial pe termen lung, datorită infrastructurii sale care permite un tip de rețea socială mai deschisă și configurabilă de către utilizatori, competiția actuală se dă între Threads și X.

În general, noile date privind utilizarea aplicațiilor mobile sugerează că Threads ar putea deveni un competitor tot mai important pentru X pe iOS și Android, având șansa să atragă și mai mulți bani din publicitate — în prezent, singura strategie de monetizare a Threads este prin reclame.

Totuși, această competiție e strânsă doar pe zona de aplicații mobile, deoarece X are încă un avantaj clar pe web.

Similarweb arată că X a înregistrat, la nivel mondial, în iunie 2025, o medie de 145,8 milioane de vizite zilnice pe web, în timp ce Threads a avut doar 6,9 milioane.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO