„Laundromatul” ANI! Și-a cumpărat mașină de spălat cu uscător

07 Mart. 2023, 15:31
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Mart. 2023, 15:31 // Actual //  bani.md

Angajații de la Autoritatea Națională de Integritate, instituție specializată în verificarea averilor dobândite în timpul exercitării unei funcții publice, conflictelor de interese și a incompatibilităților, nu au „dreptul” să se plângă de condiții proaste de muncă. Funcționarii au la birou o mașină de spălat vase, o bucătărie modernă, fotolii noi, seifuri, jaluzele, dar și o o mașină de spălat rufe cu uscător – bunuri achiziționate în anul 2022 pe bani publici.

Jurnaliștii de la portalul CU SENS, citați de REALITATEA.MD au realizat o investigație la acest capitol și anunță că suma totală este de circa 3 milioane și jumătate de lei, iar în toate aceste cazuri, ANI nu a organizat licitații publice, deoarece sunt achiziții de valoare mică.

Jurnaliștii au expediat în adresa ANI câteva solicitări de informații pentru a afla de ce au nevoie funcționarii de o mașină de spălat rufe cu uscător la birou, însă s-au pomenit să fie ignorați. Mai mult, lor li s-a interzis și accesul în instituție pentru a filma bunurile cumpărate de instituție. Nu a putut să ofere un comentariu elocvent în acest sens nici Victor Moloșag, serviciul de presă al instituției, care a încercat să fugă de presă.
Ulterior, ANI a venit cu  o reacție într-un comunicat de presă cu privire la achzițiile făcute, însă nu pomenețte nimic despre utilitatea mașinii de spălat cu uscător.

„Oportunitatea achiziţionării bunurilor și servicii ține de competența exclusivă a Autorității, reieșind din necesitățile activității curente și în baza planului de achiziții publice aprobat de către grupul de lucru privind achiziţiile publice al ANI. Menționăm că formularea „achiziții dubioase” este o apreciere juridică incorectă. Jurnaliștii ajungeau la o astfel de concluzie, doar dacă achizițiile ar fi fost făcute în afara legii ori dacă auditorii Curții de Conturi sau Inspecția Financiară ar fi depistat presupuse ilegalități”, se arată în mesajul instituției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!