Maia Sandu anunță discuții cruciale: Ucraina ar putea furniza cărbune Transnitriei în schimbul energiei

09 Ian. 2025, 10:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2025, 10:31 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, se află într-o vizită de lucru la Varnița, unde a declarat că autoritățile moldovenești discută cu partenerii externi posibile ajutoare pentru a face față crizei energetice. În cadrul întâlnirii cu președintele Ucrainei, s-a discutat despre o posibilă soluție de aprovizionare cu cărbune din Ucraina pentru regiunea stângă a Nistrului, pentru a asigura producerea de energie electrică. Președinta a subliniat că, în schimb, regiunea ar urma să achite energia electrică furnizată Ucrainei.

Maia Sandu a menționat și necesitatea de sprijin sub formă de lemne, peleți și generatoare pentru a ajuta gospodăriile și instituțiile publice. De asemenea, a discutat despre soluții pe termen lung, care includ creșterea autonomiei instituțiilor publice prin instalarea centralelor pe biomasă, un proiect care urmează să fie implementat pe măsură ce vor fi finalizate proiectele necesare.

Președintele Republicii Moldova a reamintit cetățenilor că Gazprom a decis unilateral sistarea livrărilor de gaze către țară, iar, deși există rute alternative de aprovizionare, gigantul rus refuză să livreze gaz pentru Moldova. Maia Sandu a subliniat că autoritățile vor continua să caute soluții pentru a asigura stabilitatea energetică a țării în această perioadă dificilă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania de asigurări Transelit riscă o amendă de 20 000 de lei dacă nu va executa, în termen de 60 de zile, o hotărâre a Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF) privind protecția consumatorilor, emisă ca urmare a unui control tematic desfășurat la aceasta.

Potrivit deciziei adoptate de CNPF, este vorba despre utilizarea unor practici comerciale agresive, includerea în contracte a unor clauze contrare legislației, refuzuri nejustificate sau tergiversări în achitarea despăgubirilor de asigurare, precum și nerespectarea termenelor legale de plată.

Autoritatea de supraveghere precizează că aceste acțiuni contravin prevederilor legale. În consecință, asigurătorul a fost somat să înlăture neregulile constatate și să se conformeze cerințelor impuse prin hotărâre.

CNPF a avertizat că, în cazul neexecutării obligațiilor stabilite, va aplica o amendă de constrângere în mărime de 400 de unități convenționale, echivalentul a 20 000 de lei.

În prima jumătate a anului 2025, activele totale ale Transelit au scăzut la 173,27 milioane de lei, față de 176,07 milioane în perioada similară din 2024. Numerarul s-a redus la 6,03 milioane de lei, iar activele de reasigurare au coborât la 55,92 milioane de lei. În același timp, datoriile au crescut ușor, până la 101,22 milioane de lei. Compania a înregistrat o pierdere netă de 4,76 milioane de lei în primele șase luni din 2025, comparativ cu un profit de 11,65 milioane de lei anul trecut. Deși veniturile din prime nete au crescut la 28,98 milioane de lei, majorarea cheltuielilor cu despăgubirile, care au ajuns la 26,4 milioane de lei, precum și a costurilor administrative, a dus la un rezultat operațional negativ de 4,71 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!