Părintele Google-ului rusesc, arhitectul unui nou imperiu tech. Compania sa valorează deja 27 de miliarde de dolari

11 Nov. 2025, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Nov. 2025, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Nebius Group, compania fondată de Arcadii Voloj după separarea de Yandex, a raportat o creștere spectaculoasă a veniturilor în al treilea trimestru al anului. Potrivit raportului financiar citat de Bloomberg, veniturile companiei au urcat cu 355% față de anul trecut, ajungând la 146 milioane de dolari – un rezultat care confirmă momentul favorabil ales pentru lansarea noului business.

Nebius, un furnizor de servicii cloud cu performanțe ridicate, se poziționează tot mai agresiv pe piața globală a infrastructurii pentru inteligența artificială. Compania a anunțat un nou acord cu Meta Platforms pentru furnizarea de infrastructură AI, după ce în septembrie a semnat un contract uriaș cu Microsoft, în valoare de 17,4 miliarde de dolari, care prevede acces dedicat la capacitățile sale de date și procesare.

Noul contract cu Meta, estimat la aproximativ 3 miliarde de dolari pentru următorii cinci ani, reprezintă al doilea mare parteneriat AI al companiei și confirmă ascensiunea rapidă a Nebius în topul furnizorilor globali.

Directorul comercial al Nebius, Mark Boroditsky, a declarat că în trimestrul al treilea compania a vândut integral toate capacitățile disponibile ale centrelor sale de date din Occident și aproape a epuizat și oferta pentru trimestrul în curs. „Cererea nu este doar mare — se accelerează”, a subliniat acesta.

Arcadii Voloj estimează pentru Nebius o creștere exponențială: compania își propune ca până la finele anului 2026 să atingă venituri anuale de 7–9 miliarde de dolari, un salt major în comparație cu nivelul actual. Extinderea este planificată să fie „agresivă” în 2025, finanțată prin împrumuturi garantate cu infrastructura companiei — o strategie favorizată de interesul clienților de top.

Nebius, cu sediul în Amsterdam, a devenit în timp record un jucător de greutate pe piața globală de cloud și AI, oferind servicii de calcul de înaltă performanță ca alternativă la Amazon Web Services sau alți giganți consacrați.

Compania este și o poveste de succes bursieră: valoarea acțiunilor a crescut cu 424% într-un singur an, ridicând capitalizarea la 27 miliarde de dolari — cu 7 miliarde peste valoarea actuală a Yandex.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 15:09
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
09 Dec. 2025, 15:09 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Regulile de import pe piața zahărului ar putea fi din nou modificate. Guvernul propune excluderea intermediarilor din schema de import la cote tarifare preferențiale și acordarea dreptului de import doar procesatorilor din industria alimentară care aduc și folosesc zahărul în nume propriu.

Potrivit notei informative la proiect, modificările sunt necesare din cauza „riscului unui eventual abuz din partea intermediarilor care importă în numele procesatorilor”, situație care „va afecta competitivitatea procesatorilor mici și micro și capacitatea acestora de a importa zahăr în cantități mici pe parcursul anului”.

Documentul mai avertizează că menținerea actualelor reguli va avea impact asupra prețului final al produselor alimentare autohtone din cauza prețului mai mare la zahărul importat care ar putea fi stabilit de către intermediari, prin aplicarea unei marje comerciale de profit.

”Au fost evidențiate provocările vizavi de asigurarea trasabilității importurilor efectuate de către intermediari, utilizarea de facto a mărfii importate și riscul creșterii nejustificate a prețurilor la zahăr și, respectiv, la produsele finite”, se menționează în nota informativă.

Potrivit proiectului de hotărâre elaborat de Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării, accesul la contingentul preferențial va fi condiționat de prezentarea unei declarații pe propria răspundere privind utilizarea zahărului în procesul de producere și a unui raport de expertiză eliberat de Camera de Comerț și Industrie.

Modificările vizează Hotărârea de Guvern din octombrie curent, care a stabilit modul de administrare a contingentelor tarifare la importul de zahăr alb și produse zaharoase. Prin acea decizie, procesatorii industriali: producători de bomboane, gemuri, produse de patiserie sau înghețată, precum și operatorii economici înregistrați în Republica Moldova care importă zahăr în numele operatorului economic din industria prelucrătoare au primit dreptul de a importa zahăr din Uniunea Europeană la cote tarifare reduse, în limita a 3 000 de tone dintr-un contingent total de 5 500 de tone.

Noile modificări ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2026, după finalizarea procedurilor de avizare și consultare publică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII