Primul muzeu al corupției în Republica Moldova! Costuri supraestimate la construcția celui mai scump drum

21 Mai 2024, 10:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Mai 2024, 10:59 // Actual //  bani.md

Primarul orașului Leova, Alexandru Bujoreanu, a lansat acuzații grave privind construcția drumului Leova-Bumbăta, sugerând că acesta ar putea deveni „primul muzeu al corupției în aer liber” din Republica Moldova. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la postul N4.

Bujoreanu a cerut ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu, și președintelui Maia Sandu să facă publice contractele de execuție, inclusiv devizele de cheltuieli, pentru a clarifica situația. „Spînu a făcut publice documentele, însă ce vreți este acolo numai nu devizele de cheltuieli,” a spus primarul.

Primarul a adăugat că Centrul Național Anticorupție (CNA) a realizat o expertiză a contractelor, dezvăluind costuri supraestimate cuprinse între 3 și 4 milioane de euro. Bujoreanu a solicitat încă o dată ministrului Spînu să publice devizele de cheltuieli pentru a clarifica aceste discrepanțe.

„Dacă este adevărat că există o expertiză, aceasta ar fi stat la baza pornirii urmăririi penale împotriva șefului Administrației de Stat a Drumurilor. Crede cineva că un șef de întreprindere semnează un contract de 262 milioane de lei fără să cunoască ministrul? Nu este așa. Mai mult, lucrările au început în iulie, dar contractul a fost semnat în septembrie. Ce companie începe lucrările în avans fără să aibă certitudinea că va fi selectată? Ulterior, în luna februarie, Spînu pleacă la președinție. Aici sunt foarte multe semne de întrebare. Eu sunt martor în acel dosar,” a punctat Bujoreanu.

Costul lucrărilor de construcție a drumului de acces – 3,6 km – și a infrastructurii punctului de frontieră Leova – Bumbăta se ridică la suma de 252,23 milioane de lei, iar finalizarea lucrărilor era planificată pentru luna noiembrie a acestui an. Iinițial, pentru construcția drumului erau prevăzuți 260 de milioane de lei.

Un calcul elementar arată că fiecare kilometru de drum a costat circa 3,5 milioane de euro, fiind cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

22 Iul. 2026, 11:47
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
22 Iul. 2026, 11:47 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Oferta de valută provenită de la persoanele fizice a fost pe plus în luna iunie 2026, ceea ce a permis acoperirea în proporție de aproape 97% a cererii nete de valută din partea agenților economici, arată datele publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

Potrivit băncii centrale, gradul de acoperire a cererii nete de valută din partea companiilor prin oferta netă de valută de la populație a urcat la 96,9% în iunie, față de 91,1% în luna mai.

În termeni valorici, oferta netă de valută de la persoanele fizice a crescut cu 68,9 milioane de euro, sau 26% și a ajuns la 333,6 milioane de euro. În același timp, cererea netă de valută din partea agenților economici a avansat cu 53,7 milioane de euro (18,5%), până la 344,3 milioane de euro.

În primele șase luni ale anului, populația a vândut net valută în valoare de 1,62 miliarde de euro, cu 12% mai mult decât în aceeași perioadă din 2025. În paralel, companiile au cumpărat net 1,79 miliarde de euro, în creștere cu 5,1% față de anul trecut.

Pe parcursul lunii iunie, Banca Națională a Moldovei nu a intervenit pe piața valutară. Datele mai arată că leul moldovenesc s-a apreciat ușor în raport cu moneda unică europeană. Cursul mediu a evoluat de la 20,1620 lei pentru un euro în luna mai la 20,1367 lei pentru un euro în luna iunie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!