Talking Business 2024: Evenimentul de la Madison Park a adunat peste 450 de antreprenori și manageri de top

20 Mai 2024, 18:47
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Mai 2024, 18:47 // Actual //  bani.md

Pe 18 mai 2024, Madison Park a găzduit un eveniment de business de amploare, „Talking Business”, organizat de Rare People, o agenție de consultanță în afaceri recunoscută pentru susținerea dezvoltării afacerilor locale. Evenimentul a reunit peste 450 de antreprenori, freelanceri și manageri de top, depășind așteptările și KPI-urile stabilite.

„Talking Business” a fost structurat în două blocuri mari de prezentări, fiecare axându-se pe subiecte esențiale pentru succesul în lumea afacerilor.

Blocul 1: Perspective și Strategii pentru Dezvoltarea Afacerilor

Primul bloc a cuprins prezentări de la cinci speakeri de renume:

Cristina Bulai, Fondatoare a Remax Central, a oferit perspective valoroase despre deschiderea și dezvoltarea unei afaceri prin francizare.
Dan Dima, Co-fondator al DAD for Business, a abordat conceptul de Unit Economy și motivele pentru care unele afaceri din Moldova nu ating succesul dorit.
Alexei Munteanu, Marketing Director la Viorica Cosmetic, a explorat noile tendințe și strategii în marketingul contemporan.
Andrei Haret, Fondator al Marketingo, a discutat despre utilizarea inteligenței artificiale și automatizării în marketing.
Alex Timofte, Fondator al Active Digital, a prezentat soluții digitale pentru revoluționarea gestionării afacerii.

Blocul 2: Soluții și Strategii pentru Finanțare și Creștere

Al doilea bloc a adus în atenție alte șase prezentări captivante:

Mihail Popescu, Fondator al Rare People, a provocat publicul cu tema „2024 angajați tot mai puțini și mai slabi. Ce facem?”.
Badan Vladimir, Head of Marketing la Rabota.md, a împărtășit secretele pentru crearea anunțurilor de angajare eficiente.
Eva Pogor, Fondatoare și CEO la Investitii.md, a prezentat principalele proiecte de finanțare pentru dezvoltarea afacerii.
Olga Melniciuc, CEO la Startup Moldova, a oferit soluții pentru finanțare alternativă și inovatoare.
Alina Andriuță, Consultant de Afaceri și autor al cărții „Cum să construiești un departament de vânzări”, a discutat despre erorile grave în creșterea și scalarea afacerii.
Ruslan Cojocaru, Fondator al Tucano Coffee Moldova și al Oliva Restaurant, a dezvăluit strategii pentru menținerea unui echilibru între viața profesională și cea personală.

De asemenea, Tudor Darie, Fondator al Fagura, a prezentat un program inovativ pentru femei, „Cashback pentru susținerea afacerilor conduse de femei”.

Paneluri de Discuții și Networking

Fiecare bloc s-a încheiat cu un panel de discuții, oferind participanților oportunitatea de a adresa întrebări directe către speakeri și de a primi răspunsuri inspiraționale și practice.

Evenimentul a fost un succes răsunător, confirmând importanța unor astfel de întâlniri pentru comunitatea de afaceri din Republica Moldova. Organizat de Rare People, „Talking Business” a demonstrat încă o dată necesitatea și beneficiile schimbului de cunoștințe și experiențe între profesioniști.

Pentru cei care nu au reușit să participe la eveniment, organizatorii pun la dispoziție înregistrările prestațiilor speakerilor, accesibile prin completarea formularului https://forms.gle/W55Am3TShSSBUNg37

15 Apr. 2026, 17:58
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
15 Apr. 2026, 17:58 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Datele unui raport de analiză privind încălcările rutiere indică faptul că marca Mercedes ocupă primul loc în clasamentul abaterilor, cu aproximativ 148 de cazuri înregistrate, potrivit observ.md

Aceasta este urmată de BMW cu 79 de încălcări, Toyota cu 64, Ford cu 56 și Volkswagen cu 52, în timp ce alte mărci precum Renault, Skoda sau Dacia completează topul.

În total, au fost raportate circa 1.000 de încălcări, cele mai multe fiind legate de parcări ilegale, care însumează 607 cazuri, adică peste jumătate din total. Alte abateri frecvente sunt nerespectarea indicatoarelor sau marcajelor rutiere, cu 109 cazuri, precum și blocarea accesului, cu 57 de situații. Restul încălcărilor, inclusiv depășirea vitezei sau accesul interzis, au o pondere mai redusă.

Raportul mai arată că media zilnică a abaterilor este de aproximativ 26 de cazuri, cu fluctuații de la o zi la alta. În aceeași perioadă, autoritățile au emis 645 de notificări și au aplicat 330 de sancțiuni.

Datele evidențiază persistența problemei parcărilor ilegale, care continuă să genereze cele mai multe încălcări și să afecteze fluidizarea traficului.