Putin probabil încă îşi doreşte să cucerească mare parte din Ucraina, dacă nu toată ţara – oficial al Pentagonului

14 Iun. 2022, 22:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Iun. 2022, 22:59 // Actual //  bani.md

Preşedintele rus Vladimir Putin încă îşi doreşte, probabil, să cucerească mare parte din teritoriul Ucrainei, dacă nu toată ţara, dar a fost nevoit să îşi restrângă obiectivele tactice în timpul războiului, a declarat marţi subsecretarul american al Apărării, Colin Kahl, citat de Reuters.

”Încă cred că are proiecte referitoare la o parte semnificativă a Ucrainei, dacă nu referitoare la întreaga ţară. Acestea fiind spuse, nu cred că poate atinge aceste obiective”, a spus Kahl, vorbind la un eveniment găzduit de Centrul pentru Noua Securitate Americană.

Kahl a subliniat că forţele ruse pot obţine ”câştiguri tactice” în unele părţi ale ţării, însă „nu au capacitatea de a atinge acele obiective grandioase”, iar ucrainenii rezistă. (Sursa: News.ro)

26 Apr. 2026, 10:21
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
26 Apr. 2026, 10:21 // Actual //  Ursu Victor

Tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz a devenit practic imposibil, iar revenirea la un regim normal de transport ar putea dura luni de zile, avertizează armatorii și analiștii internaționali.
Situația s-a deteriorat rapid în ultimele săptămâni. După o perioadă de tensiuni crescânde și perturbări în unul dintre cele mai importante noduri energetice ale lumii, președintele SUA, Donald Trump, declara la începutul lunii aprilie că Washingtonul ar putea „deschide ușor” strâmtoarea și relua fluxurile de petrol. La doar trei săptămâni distanță, realitatea din teren este opusă: SUA au impus o blocadă asupra navelor asociate Iranului, iar Iran a răspuns prin intensificarea controlului militar și utilizarea așa-numitei „flote de țânțari”.

În prezent, numărul tranzitelor zilnice a scăzut aproape la zero, față de aproximativ 135 de nave în perioadele normale. Navele comerciale sunt prinse între controalele stricte ale Corpul Gardienilor Revoluției Islamice și interceptările tot mai frecvente ale navelor de către forțele americane, inclusiv în afara Golfului Persic.
Reprezentanții industriei maritime spun că blocada a amplificat riscurile și incertitudinea în regiune. „Ceea ce fac SUA extinde zona de risc pentru nave. Situația a devenit și mai imprevizibilă”, a declarat Rajalingam Subramaniam, directorul companiei Fleet Management Limited, menționând că peste 400 de marinari ai firmei sunt blocați în zonă.

Strâmtoarea Ormuz, coridor vital care leagă producătorii de petrol și gaze din Golful Persic de restul lumii, a devenit epicentrul tensiunilor în conflictul din ultimele săptămâni. Potrivit experților de la Center for a New American Security, situația este folosită ca instrument de presiune geopolitică, în timp ce Iranul își demonstrează capacitatea de a afecta economia globală.

Impactul economic este deja semnificativ. Producția de petrol în statele din Golful Persic a scăzut cu aproximativ 57% față de nivelurile de dinaintea conflictului, potrivit estimărilor Goldman Sachs. Chiar și în cazul redeschiderii complete a strâmtorii, revenirea la normal ar putea dura luni, iar recuperarea ar putea fi doar parțială.