Rusia face miliarde din războiul din Orientul Mijlociu: petrolul și gazele îi umplu bugetul

07 Apr. 2026, 14:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
07 Apr. 2026, 14:29 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Rusia obține venituri de miliarde de euro din exporturile de materii prime, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu și al închiderii Strâmtorii Ormuz, susține Camera de Comerț Exterior Germano-Rusă.

Potrivit președintelui organizației, Matthias Schepp, Rusia este unul dintre principalii beneficiari ai noii crize din regiune, în condițiile în care prețurile globale la energie au crescut semnificativ. Astfel, veniturile din exporturile de petrol, gaze și îngrășăminte depășesc în prezent 10 miliarde de euro pe lună, notează mediafax.ro.

Creșterea prețurilor este alimentată și de evoluția cotațiilor internaționale. Petrolul de tip Brent crude oil a depășit la începutul săptămânii 111 dolari pe baril, cu aproape 40 de dolari mai mult decât înainte de escaladarea conflictului. În aceste condiții, bugetul Rusiei, construit pe un preț estimat de circa 59 de dolari pe baril, beneficiază de un surplus considerabil.

Reprezentanții Camerei de Comerț mai afirmă că Rusia profită de situație și datorită redirecționării exporturilor pe alte rute, în timp ce cererea globală pentru resursele energetice rusești este în creștere.

Estimările arată că, la nivelul actual al prețurilor, Moscova ar putea obține venituri suplimentare de aproximativ 50 de miliarde de dolari anual doar din petrol și gaze.

Potrivit aceleiași surse, aceste încasări contribuie inclusiv la finanțarea războiului dus de Rusia în Ucraina.

28 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Aug. 2026, 14:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a decis să suspende acțiunile de protest anunțate pentru 1 septembrie, pentru a acorda prioritate dialogului social și negocierilor cu autoritățile. Decizia a fost luată la ședința lărgită a Biroului Executiv al FSEȘ, cu participarea liderilor sindicali din teritoriu și în urma consultării organizațiilor afiliate.

Sindicaliștii spun că hotărârea vine după protestul din 19 august, prin care angajații din educație și știință au cerut majorarea salariilor și soluționarea problemelor salariale din ramură.

Un argument important pentru suspendarea protestelor este angajamentul exprimat de prim-ministrul Vasile Tofan privind majorarea salariilor angajaților din sectorul bugetar, inclusiv din educație, începând cu 1 ianuarie 2027.

Primele negocieri vor avea loc pe 1 septembrie, în cadrul Comisiei pentru consultări și negocieri colective la nivel de ramură FSEȘ–MEC. La ședință va participa și premierul Vasile Tofan.

FSEȘ subliniază însă că suspendarea protestelor nu înseamnă renunțarea la revendicări. Federația anunță că va monitoriza respectarea angajamentelor asumate de autorități și va cere ca discuțiile cu Ministerul Educației și Cercetării și celelalte instituții responsabile să ducă la soluții concrete privind salariile angajaților din educație și știință.