S-a dublat tariful la gaz. ANRE a aprobat: 10,26 de lei pentru un metru cub de metan

09 Nov. 2021, 10:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Nov. 2021, 10:50 // Actual //  bani.md

Agenția pentru Reglementare în Energetică a aprobat noul tarif pe care îl vor achita moldovenii pentru gazul natural. De la 1 noiembrie, cetățenii vor achita 10,26 de lei pentru un metru cub de gaze față de 4,30 lei cât era până în prezent. Responsabilii de la ANRE au precizat că acest tarif este unul provizoriu.

Propunem aprobarea preturilor provizorii reglementate pentru furnizarea gazelor naturale in contextul obligatiei de serviciu public pentru Moldovagaz, cu aplicarea acestora incepand cu data de 1 noiembrie, prin derogare de la procedurile stabilite in Legea nr.108/2016 cu privire la gazele naturale, Legea nr. 174/2017 cu privire la energetica si Legea nr. 239/2008 cu privire la transparenta in procesul decizional”, a declarat Sergiu Jomiru de la ANRE.

Astfel, tariful la gazele naturale furnizate la punctele de ieșire din rețelele de distribuție de presiune joasă a fost majorat de la 4298 la 10260 lei pentru o mie de metri cubi, de presiune medie de la 4018 la 8649 de lei, de presiune înaltă de la 3910 la 8331 de lei pentru o mie de metri cubi.

Într-o conferință de presă, unul din directorii ANRE, Ștefan Creangă a declarat că tariful este unul provizoriu. „În trei săptămâni ANRE urmează să verifice devierile tarifare de 1,4 miliarde de lei acumulate de Moldovagaz în urma majorării prețului la gaz pe piețele internaționale. Totodată, ANRE va verifica și volumul gazului livrat”.

24 Iun. 2026, 14:05
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
24 Iun. 2026, 14:05 // Slider //  bani.md

Ministerul Finanțelor a publicat pentru consultări proiectul Politicii Fiscale 2027 care prevede majorarea TVA la medicamente și produse alimentare, propunere care a nemulțumim societatea. Experții economici susțin că astfel autoritățile își propun acumularea veniturilor la buget, scop care poate fi atins prin majorarea mai accelerată a accizei le țigări.

O analiza efectuată de expertul economic IDIS ”Viitorul”, Veaceslav Ioniță arată că  în 2026, încasările totale din produsele de tutun vor ajunge la aproximativ 6,3 miliarde lei, dintre care: 5,0 miliarde lei – accize, iar 1,3 miliarde lei – TVA.

”Practic, din cele 7,6 miliarde lei cheltuite de consumatori pe produse din tutun în acest an, doar aproximativ 1,3 miliarde reprezintă valoarea efectivă a produsului, iar restul sunt taxe și impozite. Este una dintre cele mai importante surse fiscale ale statului”, se arată în analiză, potrivit ionita.md.

Expertul a comparat cu impozitele pe proprietate din Republica Moldova ce însumează sub 600 milioane lei, iar toate taxele locale colectate de cele 898 de primării și de consiliile raionale sunt sub 1 miliard lei. Respectiv doar produsele din tutun aduc la buget de peste șase ori mai mult.

Analiza mai arată că în prezent se atestă o situația paradoxală pe piața de nicotină. Țigările tradiționale fiind subimpozitate, acciza fiind relativ joasă comparativ cu multe state europene. Diferența de preț față de România continuă să stimuleze exportul ilicit și contrabanda. Astfel, o majorare suplimentară a accizelor poate aduce venituri importante fără a afecta consumatorii care nu fumează.

În același timp, tutunul încălzit este suprataxat, Moldova având cea mai ridicată acciză din regiune. În consecință, consumatorii cumpără produsele din afara țării, bugetul pierde venituri, iar comerțul legal este afectat.

O sursă suplimentară de venit ar fi introducerea accizei pentru pliculețele cu nicotină.

Ca urmare aceste măsuri ar aduce cel puțin 1 miliard de lei suplimentar anual la bugetul public, fără a scumpi medicamentele și fără a pune o povară suplimentară pe produsele alimentare consumate de fiecare familie.