Un nou val de scumpiri a apartamentelor?! Numărul autorizațiilor de construcții s-a redus cu 21,8%

30 Apr. 2025, 10:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Apr. 2025, 10:42 // Actual //  Ursu Victor

Sectorul construcțiilor din Republica Moldova înregistrează o încetinire semnificativă, potrivit datelor publicate de Biroul Național de Statistică. În perioada ianuarie–martie 2025, au fost eliberate doar 607 autorizații de construire, în scădere cu 21,8% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Din total, 448 de autorizații au fost emise pentru clădiri rezidențiale, cu 17,2% mai puține decât în primul trimestru din 2024, în timp ce construcțiile nerezidențiale au înregistrat o scădere și mai drastică – 159 de autorizații, în descreștere cu 32,3%.

Scăderile sunt vizibile la nivel regional, cele mai accentuate fiind înregistrate în: mun. Chișinău: -59 autorizații pentru clădiri rezidențiale (-25,9%) și -11 autorizații pentru clădiri nerezidențiale (-28,9%), regiunea Nord: -26 autorizații pentru rezidențiale (-38,8%) și -26 pentru nerezidențiale (-38,8%), regiunea Sud: -8 rezidențiale (-20%) și -18 nerezidențiale (-62,1%), regiunea Centru: -3 rezidențiale (-1,8%) și -20 nerezidențiale (-25,6%).

Singura excepție de la această tendință a fost înregistrată în UTA Găgăuzia, unde numărul autorizațiilor pentru clădiri rezidențiale a crescut cu 3 unități (+7,7%).

Scăderea s-a resimțit aproape uniform și în mediul urban (-21,7%) și rural (-21,8%), semnalând o posibilă răcire generalizată a pieței construcțiilor. Tendința poate fi pusă pe seama contextului economic incert, al costurilor ridicate ale materialelor de construcție și al scăderii cererii de locuințe noi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

22 Mai 2025, 09:36
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
22 Mai 2025, 09:36 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Grupul polonez Maspex, unul dintre cei mai mari jucători din industria alimentară din Europa Centrală și de Est, pregătește o nouă mișcare de amploare în România – preluarea poziției de control în cadrul Purcari Wineries, unul dintre cei mai mari producători de vin din regiune, cu origini în Republica Moldova. Tranzacția, estimată la peste 420 milioane de lei, este condiționată de aprobarea Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).

Maspex deținea deja un pachet minoritar sub 5% în cadrul companiei listate la Bursa de Valori București, însă acordul recent vizează obținerea unei participații majoritare, într-un deal care nu este considerat ostil. Vânzătorii ar fi mai mulți investitori instituționali, în frunte cu fondatorul și CEO-ul Purcari, Victor Bostan, scrie Ziarul Financiar.

După anunțul oficial de miercuri, 21 mai, acțiunile Purcari au fost suspendate temporar de la tranzacționare. La revenirea pe bursă, prețul titlurilor a crescut cu 25%, investitorii anticipând o aliniere la prețul oferit de Maspex – 21 de lei per acțiune, comparativ cu prețul anterior de 14,28 lei. La acest nivel, capitalizarea companiei ajungea la aproximativ 570 milioane de lei.

Purcari operează peste 2.000 de hectare de viță-de-vie în România, Republica Moldova și Bulgaria, și a încheiat anul 2024 cu venituri de 382 milioane de lei (75 milioane de euro), în creștere cu 3%. Compania este recunoscută pentru extinderea prin achiziții, strategie împărtășită și de Maspex.

Pentru Maspex, achiziția ar marca a cincea tranzacție majoră în România, după preluarea unor branduri precum Rio Bucovina, Tymbark, Salatini și altele. Grupul, cu o prezență globală în 80 de țări și afaceri anuale de 3,7 miliarde de euro, vizează astfel diversificarea portofoliului și pătrunderea pe o piață a vinului competitivă, dar fragmentată.

În prezent, circa 60% din acțiunile Purcari sunt deținute de entități juridice, dintre care 20% aparțin firmei cipriote Amboselt. Restul acțiunilor sunt în mâinile investitorilor de retail.

Tranzacția, care ar deveni cea mai mare din istoria industriei vinului din România și Republica Moldova, vine într-un moment dificil pentru sector, marcat de scăderea consumului și de un număr tot mai mare de producători mici aflați în căutarea unor cumpărători.

Dacă tranzacția va fi aprobată de autorități, Maspex ar deveni unul dintre cei mai importanți actori de pe piața vinului din regiune, cu potențial de consolidare și internaționalizare accelerată a brandului Purcari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO