(VIDEO) Guvernul îndeamnă la responsabilitate în contextul pandemiei: Lipsa paturilor pentru pacienții noi ne sperie

11 Mart. 2021, 18:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
11 Mart. 2021, 18:00 // Actual //  MD Bani
Pandemia de Covid-19 continuă să afecteze țara noastra, situația se agravează pe zi ce trece, fapt ce poate fi constatat prin creșterea numărului de cazuri zilnice. Guvernul anunță că numărul sporit de infectări pune presiune asupra sistemului sanitar. Numărul pacienților ce necesită spitalizare, durata de spitalizare, precum și capacitatea de internare în instituțiile medicale spitalicești este în creștere.

„Lipsa paturilor pentru pacienții noi ne sperie și din acest motiv este necesar de a preveni și reduce răspândirea infecției cu noul coronavirus”, se arată într-un mesaj al Guvernului Republicii Moldova.

Autoritățile avertizează că Republica Moldova nu își poate permite blocarea totală a activităților economice întrucât acest fapt va pune o povară enormă asupra bugetului de stat. Un eventual lockdown va reduce acumulările în buget a mijloacelor financiare necesare pentru achitarea salariilor, pensiilor și altor plăți sociale care va duce considerabil la reducerea bruscă a veniturilor agenților de economici și a cetățenilor, scrie realitatea.md.

06 Iun. 2026, 15:25
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2026, 15:25 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Președintele Asociației Prosumatorilor și Comunităților de Energie (APCE), Dan Pîrșan, a lansat un atac la adresa fostei șefe a companiei Electroca, Corina Popescu, al cărei nume este vehiculat pentru funcția de ministru al Energiei în viitorul Executiv de la București.

Într-o postare publică, Pîrșan susține că Popescu a ocupat de-a lungul timpului mai multe funcții-cheie în sectorul energetic, inclusiv cele de secretar de stat în Ministerul Energiei, director general al Transelectrica și director general al Electrica.

Acesta readuce în atenție episodul din mai 2022, când Corina Popescu a fost revocată din funcția de director general al Electrica înainte de expirarea mandatului. Potrivit lui Pîrșan, compania a anunțat inițial o compensație de aproximativ 400.000 de euro, însă raportările ulterioare ar fi indicat că suma totală acordată pentru încetarea anticipată a contractului de mandat s-a ridicat la circa 3,42 milioane de lei brut, echivalentul a aproximativ 680.000 de euro.
„Adică exact rețeta românească: pleci înainte de termen, dar nu pleci supărat. Pleci cu sute de mii de euro”, a afirmat liderul APCE.

În opinia sa, cazul ridică semne de întrebare privind responsabilitatea publică și mecanismele de verificare a eventualelor conflicte de interese în sectorul energetic, în contextul în care foști manageri și demnitari revin frecvent în poziții de influență în companii de stat, instituții publice sau firme de consultanță.

Pîrșan a declarat că România are nevoie de „energie, nu de uși rotative pentru protejații sistemului” și și-a exprimat speranța că discuțiile privind eventualele numiri în noul Guvern vor fi analizate atent.

Corina Popescu nu a comentat deocamdată public acuzațiile formulate de președintele APCE. Postarea reprezintă poziția autorului și nu conține concluzii ale unor instituții de control privind existența unor conflicte de interese sau încălcări ale legislației.