Decizie surprinzătoare la Aeroportul Chișinău! Administrația preia gestionarea completă a magazinelor lui Șor

05 Feb. 2025, 12:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Feb. 2025, 12:05 // Actual //  Ursu Victor

Motivul pentru care licitația a fost lansată inițial a fost incapacitatea aeroportului de a gestiona aceste spații în perioada de început, dar acum, având rezultate concrete pentru anul precedent, agenția analizează oportunitatea de a prelua gestionarea acestora, a declarat Roman Cojuhari, directorul APP.

„Aeroportul nu a putut să administreze aceste spații, deoarece la începutul preluării nu se știa exact cum va evolua managementul. Acum avem rezultatele pentru anul trecut și dorim ca echipa să continue să se perfecționeze. Astfel, evaluăm oportunitatea și cel mai probabil vom gestiona aceste spații singuri,” a declarat Cojuhari.

În contextul extinderii aeroportului și restructurării spațiilor comerciale, Cojuhari a subliniat că aeroportul va prelua administrarea acestor zone pe perioada reconstrucției, iar ulterior, în cazul în care se va dovedi eficient, va continua să le gestioneze pe termen lung.

„Aeroportul va administra și va monitoriza îndeaproape rezultatele, iar dacă vom vedea că se poate face față acestei responsabilități, va continua să gestioneze aceste spații”. a adăugat șeful APP.

Când a fost întrebat despre plecarea grupării Șor de la Aeroportul Chișinău, Cojuhari a reiterat intenția autorităților de a îndepărta acest grup de la administrarea aeroportului.

„Nu renunțăm la ideea că gruparea Șor trebuie să plece din aeroport. Dorim ca gestionarea acestor spații să aducă cel mai mare profit posibil pentru stat”, a precizat oficialul.

Roman Cojuhari a subliniat, de asemenea, importanța unei proceduri transparente și participative pentru licitații. „Am dorit o procedură transparentă, cât mai participativă, și ne-am ținut de cuvânt. Având în vedere că nu au existat mai mulți participanți, licitațiile au fost anulate. Continuăm să ne dorim o procedură corectă, cu un profit maxim în favoarea statului”, a încheiat Cojuhari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

24 Iul. 2026, 17:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Iul. 2026, 17:33 // Actual //  Ursu Victor

Directorul interimar al Energocom, Eugeniu Buzatu, susține că salariile din companie sunt justificate de responsabilitatea și riscurile specifice sectorului energetic, în contextul dezbaterilor publice privind remunerațiile mari din întreprinderile de stat.

Într-un interviu acordat NewsMaker, Buzatu a declarat că subiectul salariilor este unul sensibil și că interesul public față de veniturile altora este firesc.

„Întotdeauna a fost un subiect foarte sensibil. Oamenii au fost mereu interesați să știe cât câștigă alții în comparație cu ei”, a spus șeful Energocom.

Acesta a evitat să intre în polemica cu privire la nivelul remunerațiilor, dar a invocat o zicală potrivit căreia oamenii ar trebui să se concentreze mai degrabă asupra propriilor venituri decât asupra câștigurilor altora.

„Nu vreau să intru în aceste dezbateri, dar există o vorbă: nu trebuie să te uiți la cheltuielile altuia, ci la propriile venituri”, a afirmat Buzatu.

Directorul Energocom a subliniat că salariile din industria gazelor și energiei electrice reflectă complexitatea activității, volumul operațiunilor și riscurile asumate de angajați.

„Salariile din industria energiei electrice și a gazelor corespund riscurilor, cifrei de afaceri și specificului activității. Nu este deloc simplu să achiziționezi energie electrică sau gaze și să asiguri livrarea lor. Este o muncă enormă și implică riscuri foarte mari”, a declarat acesta.

Potrivit lui Buzatu, activitatea din sectorul energetic nu poate fi comparată cu cea din alte domenii, având în vedere rolul strategic al companiilor care asigură aprovizionarea țării cu gaze și energie electrică.

Subiectul salariilor de la Energocom a intrat în atenția publică după ce declarația de avere a lui Eugeniu Buzatu a arătat că directorul interimar al companiei a încasat în 2025 un salariu anual de circa 1,2 milioane de lei, echivalentul a aproape 100 de mii de lei pe lună. În condițiile în care în data de 15 iulie, instituția pe care o conduce a solicitat ANRE majorarea cu 45,2% a tarifului la gazele naturale pentru consumatorii casnici, până la 20,93 lei pentru un metru cub, cu TVA inclus.