Moldovenii cuceresc plajele Turciei! Cifre impresionante în 2024 – 330 de mii de turiști

05 Feb. 2025, 10:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Feb. 2025, 10:22 // Actual //  Ursu Victor

În 2024, Turcia a primit 329.796 de turiști din Republica Moldova, înregistrând o creștere de 14,36% față de 2023, când numărul acestora era de 288.377, potrivit datelor Ministerului Culturii și Turismului din Turcia.

Această creștere reflectă o tendință ascendentă în preferințele moldovenilor pentru destinațiile turistice din Turcia, care continuă să fie una dintre cele mai populare alegeri pentru vacanțe.

În total, Turcia a avut un an record în turism, găzduind aproape 62,27 milioane de vizitatori în 2024, o creștere de 9,8% față de anul precedent. Comparativ cu 2019, ultimul an înainte de pandemie, numărul turiștilor a crescut cu 20,3%. Astfel, Turcia și-a depășit obiectivele stabilite pentru 2024, care au fost actualizate în luna octombrie la 61 de milioane de vizitatori.

Pe lângă creșterea numărului de turiști, veniturile din turism au atins 61,1 miliarde USD, înregistrând o creștere de 8,3% față de 2023. Conform autorităților, venitul mediu per vizitator a fost de 972 USD, iar durata medie de ședere a fost de 10,7 zile.

Cele mai mari piețe de proveniență pentru turiștii internaționali rămân Europa, Orientul Mijlociu și Asia Centrală, însă piețele emergente, precum cele din Americi, India și China, au înregistrat creșteri spectaculoase. De exemplu, numărul de vizitatori din SUA a crescut cu 8,1%, din China cu 65,1%, iar din India cu 20,7%.

Pe lângă aceste creșteri, Turcia rămâne una dintre cele mai importante destinații turistice din lume, clasându-se în top 5 la nivel global în 2023, conform Organizației Națiunilor Unite pentru Turism.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Feb. 2025, 10:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
15 Feb. 2025, 10:39 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul rus analizează posibilitatea introducerii unui embargo total asupra exportului de benzină, ca urmare a unei serii record de atacuri ucrainene asupra rafinăriilor de petrol, care au dus la oprirea a aproximativ 10% din capacitatea de prelucrare a petrolului din țară. Potrivit Reuters, surse apropiate situației au indicat că acest subiect ar putea fi discutat într-o întâlnire a viceprim-ministrului Alexandr Novak, care va avea loc săptămâna viitoare. Decizia ar putea fi luată înainte de 1 martie.

În prezent, exportul de benzină din Rusia este deja restricționat: doar producătorii pot vinde combustibilul în afaceri externe, nu și intermediarii sau comercianții. Oficialii ruși iau în considerare înăsprirea acestor măsuri după atacurile cu drone din ianuarie și februarie asupra rafinăriilor. Cel puțin șapte rafinării au fost atacate, inclusiv cele de la Tatarstan, Saratov, Ryazan, Nizhni Novgorod și Volgograd. În februarie, un alt atac a lovit rafinăria din Volgograd și fabrica de gaze din Astrahan, care aproviziona regiunile sudice cu combustibil.

Aceste atacuri au dus la oprirea a 10% din capacitatea totală de procesare a petrolului din Rusia, iar volumul de prelucrare a petrolului a scăzut la cel mai mic nivel din ultimii 12 ani, atingând doar 267 de milioane de tone în 2024. Exporturile de produse petroliere au scăzut cu 9%, la 113,7 milioane de tone.

Ca răspuns la atacurile asupra infrastructurii energetice, guvernul rus a decis să secretizeze statisticile privind producția de combustibil. Ministerul Energiei a încetat să mai furnizeze datele despre producția de benzină către Rosstat, iar în august a fost impus un statut de „confidențialitate” asupra datelor privind producția de motorină, explicând că aceste informații pot crea presiune artificială asupra pieței.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Capitala, în febra sărbătorilor
Capitala, în febra sărbătorilor
Repetiții pentru parada din 27 august
Repetiții pentru parada din 27 august
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală