Catastrofă în livezi: înghețurile și grindina au ras până la 100% din recolte, fermierii cer ajutor de urgență

30 Mai 2025, 15:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Mai 2025, 15:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Înghețurile din primăvara cu compromis peste 70% din recolta de fructe a Republicii Moldova, iar în unele zone, culturile de cais, cireș, vișin, prun și piersic au fost distruse în proporție de până la 100%. La nivel național, se estimează pierderi de peste 835 milioane lei pentru menținerea stării fitosanitare a livezilor și pentru pregătirea recoltelor din 2026, anunță Asociația „Moldova Fruct”, care  a transmis l o solicitare către premierului Dorin Recean și ministrei Agriculturii, Ludmila Catlabuga, cerând declararea stării de calamitate națională de primăvară până la 31 mai 2025.

Cele mai afectate culturi au fost:

Cais – 97,25% pierderi (77,5 milioane lei)
Cireș – 88,65% pierderi (78,3 milioane lei)
Prun – 79,24% pierderi (333,6 milioane lei)
Piersic – 79,10% pierderi (122,1 milioane lei)
Vișin – 69,65% pierderi (78,3 milioane lei)
Măr – 51,8% pierderi, agravate de grindină.

Fermierii avertizează că fără sprijin financiar de urgență, viabilitatea economică a livezilor și exporturile de fructe ale Moldovei sunt grav puse în pericol.

Fermierii subliniază că fără un plan clar și sprijin real, întreaga industrie a fructelor riscă să intre în colaps, cu efecte dezastruoase asupra economiei naționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Dec. 2025, 18:06
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
03 Dec. 2025, 18:06 // Slider //  Grîu Tatiana

Decizia Europei de a înceta să mai importe gaz rusesc şi de a achiziţiona surse de energie mai scumpe va accelera procesul de pierdere a poziţiei de lider economic de către Uniunea Europeană, a avertizat miercuri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Acesta a declarat că măsura „nu va face decât să accelereze procesul observat în ultimii ani de pierdere a potenţialului de leadership al economiei europene”. Peskov a subliniat că această decizie va transforma Europa într-un importator dependent de gaze semnificativ mai scumpe decât cele ruseşti, ceea ce va afecta inevitabil economia UE şi îi va reduce competitivitatea.

Uniunea Europeană a decis miercuri să oprească definitiv importurile de gaze din Rusia până în noiembrie 2027. Parlamentul European a precizat că achiziţiile de gaze naturale lichefiate se vor încheia până la 31 decembrie 2026, iar importurile prin conducte până la 1 noiembrie 2027.

Bruxellesul urmează să prezinte o propunere legislativă la începutul anului viitor. Acordul impune statelor membre să prezinte planuri naţionale de diversificare, cu excepţia statelor care deja nu mai cumpără combustibil rusesc, direct sau indirect, la intrarea în vigoare a noii reglementări. În plus, achiziţiile vor fi supuse unui regim de ‘autorizare prealabilă’, necesitând notificarea Comisiei cu cel puţin o lună înainte pentru gazele ruseşti şi cu cinci zile înainte pentru gazul care provine de la alţi producători.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII