Angajament european pentru mediere în Moldova: experți din peste 10 țări s-au reunit la Chișinău

01 Iun. 2025, 09:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Iun. 2025, 09:12 // Actual //  bani.md

În perioada 28–29 mai 2025, la Chișinău a avut loc Conferința Internațională „Promovarea medierii prin cooperare în Republica Moldova”, un eveniment de amploare organizat de Ministerul Justiției în parteneriat cu Uniunea Europeană, Consiliul Europei, Ambasada Suediei, BERD, PNUD, UNICEF, Organizația Europeană de Drept Public și Consiliul de Mediere.

La conferință au participat experți și oficiali din peste zece țări, printre care delegația Ministerului Justiției din Italia, condusă de ministrul Carlo Nordio, și reprezentanți ai Ministerului Justiției al Republicii Moldova, în frunte cu ministra Veronica Mihailov-Moraru.

Discuțiile din prima zi au vizat bunele practici europene în domeniul medierii. Reprezentanții BERD au punctat proiectele comune realizate în Moldova, inclusiv crearea Centrului de Mediere al CCI a RM, deschiderea filialelor din Cahul și Bălți și programele de formare pentru mediatori.

Mediatorii Dumitru Lefter și Felicia Chifa au moderat sesiunile de discuții alături de experți internaționali, facilitând schimbul de experiențe și idei privind dezvoltarea medierii la nivel național. La rândul lor, Stela Subotin și Victoria Proca au intervenit cu întrebări și comentarii, stimulând dialogul profesionist.

Cea de-a doua zi a conferinței a fost dedicată proiectului noii legi privind medierea, care vizează transpunerea Directivei 2008/52/CE și introduce prevederi cheie: obligativitatea participării la o ședință de informare pentru anumite tipuri de litigii, licențierea și formarea continuă a mediatorilor, crearea Uniunii Mediatorilor, precum și extinderea domeniului medierii către cauze comerciale internaționale, penale și contravenționale.

Conferința a reconfirmat angajamentul autorităților și partenerilor internaționali pentru promovarea medierii în Republica Moldova. Camera de Comerț și Industrie a reafirmat sprijinul său pentru dezvoltarea acestui mecanism alternativ de soluționare a conflictelor, considerat esențial pentru un sistem de justiție modern și eficient.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

21 Iul. 2026, 16:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Iul. 2026, 16:42 // Actual //  Grîu Tatiana

Administrația Națională a Drumurilor (AND) a lansat licitația pentru construcția a 5,2 kilometri de trotuare pietonale în șapte localități din raioanele Briceni, Drochia, Ocnița, Șoldănești, Ialoveni, Nisporeni și UTA Găgăuzia. Valoarea estimată a contractelor este de 9 565 998 de lei, fără TVA, ceea ce înseamnă că, raportat la lungimea totală a sectoarelor incluse în proiect, investiția ajunge la aproximativ 1 840 de lei pentru fiecare metru liniar de trotuar.

Lucrările sunt împărțite în două loturi. Primul, în valoare de 6,16 milioane de lei, include trotuare în orașele Briceni, Drochia și Otaci, precum și în satul Răspopeni din raionul Șoldănești. Cel de-al doilea lot, estimat la 3,41 milioane de lei, vizează localitățile Suruceni din raionul Ialoveni, Vulcănești din raionul Nisporeni și municipiul Ceadîr-Lunga.

Cele mai ample lucrări sunt prevăzute în Otaci, unde va fi amenajat un trotuar de aproximativ 1,5 kilometri, și în Drochia, unde va fi construit un sector de circa 1,37 kilometri. Alte trotuare vor fi construite în Briceni, Răspopeni, Suruceni, Vulcănești și Ceadîr-Lunga, cu lungimi cuprinse între câteva sute de metri și aproape 700 de metri.

Potrivit caietelor de sarcini, proiectele nu presupun doar pavarea trotuarelor. Constructorii vor demola porțiunile deteriorate de asfalt și bordurile existente, vor efectua săpături și vor transporta materialele rezultate, după care vor executa fundația din piatră spartă și vor monta borduri noi din beton. Trotuarele vor fi pavate cu dale din beton de 6 centimetri grosime, iar în apropierea acestora vor fi amenajate accese către instituțiile de interes public și vor fi consolidate zonele verzi.

Documentația mai prevede lucrări suplimentare în anumite localități. La Răspopeni va fi amenajată o alveolă pentru stația de transport public, cu platformă asfaltată și lucrări de consolidare a terenului, iar la Ceadîr-Lunga vor fi executate și șanțuri pentru evacuarea apelor pluviale, pe lângă reconstrucția trotuarului.

Operatorii economici interesați pot depune ofertele până la 11 august 2026, ora 10:00, urmând ca după desemnarea câștigătorilor să înceapă lucrările pe sectoarele incluse în proiect.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!