Riscuri pe servere, riscuri la credite! Energbank, amendată cu peste 3 milioane de lei

27 Ian. 2026, 10:40
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 10:40 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Comercială „ENERGBANK” S.A. a fost sancționată de Banca Națională a Moldovei cu o amendă în sumă de 3,1 milioane de lei, în urma unui control care a scos la iveală mai multe încălcări ce țin de gestiunea riscurilor și de administrarea activității bancare.

Potrivit deciziei autorității de supraveghere, principalele deficiențe identificate vizează domeniul tehnologiilor informaționale și al securității informației. Inspectorii BNM au constatat gestionarea deficitară a unei soluții interne a băncii, lipsa desemnării unei persoane responsabile de exercitarea atribuțiilor ofițerului de securitate a informației, precum și expunerea la riscuri de compromitere a confidențialității și integrității bazelor de date aferente sistemelor critice.

Totodată, în cadrul controlului au fost identificate și încălcări ce țin de administrarea activității băncii, inclusiv aspecte legate de evaluarea insuficientă a riscului de credit.

Pe lângă sancțiunea financiară, BNM a aplicat avertisment scris unor membri ai conducerii băncii, Andrei-Liviu Stamatian, Pavel Cușnir și Vadim Pogribnoi – pentru încălcările constatate în domeniul gestiunii riscului TIC și al securității informației.

În același timp, autoritatea de supraveghere precizează că ENERGBANK activează în regim normal, iar banca își desfășoară în continuare activitatea fără restricții, prestând toate serviciile bancare, inclusiv operațiuni de depozitare, creditare și decontare.

Instituția financiară este controlată de compania IuteCredit Europe care a achiziționat, la începutul anului 2022, pachetul majoritar de la Energbank, blocat în 2019 de Banca Națională a Moldovei urmare a acțiunilor concertate din cadrul instituției financiare.

Ulterior, în cadrul a două tranzacții a mai cumpărat două pachete de acțiuni, iar prezent deține 67% din capitalul băncii.

ENERGBANK este una dintre cele mai mici instituții financiare din Republica Moldova. Anul trecut a contabilizat un profit de 41,1 milioane de lei. Avea depozite de 2,4 miliarde de lei și credite de 2,1 miliarde de lei. Activele băncii au totalizat 3,6 miliarde de lei.

REACȚIA ENERGBANK

B.C. „ENERGBANK” S.A. a luat act de decizia Comitetului executiv al Băncii Naționale a Moldovei și o tratează cu maximă responsabilitate, reafirmând respectul pentru rolul BNM în asigurarea stabilității și disciplinei sectorului bancar.

Energbank confirmă că sancțiunea aplicată nu afectează stabilitatea financiară, lichiditatea sau continuitatea operațională a băncii. Instituția dispune de capital și rezerve adecvate, iar activitatea se desfășoară în mod normal, fără impact asupra clienților și partenerilor.

Administrația Energbank a elaborat și implementează un plan de îmbunătățire a proceselor și controalelor interne, în linie cu cerințele de reglementare și cele mai bune practici din sector.

Energbank rămâne dedicată principiilor de prudență, transparență și sustenabilitate pe termen lung, continuând să ofere servicii bancare stabile și de încredere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

24 Iun. 2026, 16:20
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Iun. 2026, 16:20 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Profesia de pilot rămâne una dintre cele mai bine plătite din lume, în contextul în care companiile aeriene se confruntă cu un deficit persistent de personal și au nevoie de aproximativ 45.500 de noi piloți la nivel global în 2026.

Potrivit unei analize privind piața muncii, din aviație, publicată de batraining, salariile piloților au continuat să crească în ultimii doi ani, pe fondul pensionărilor masive, extinderii flotelor și dificultăților de formare a noilor generații de aviatori.

În Europa, cei mai bine remunerați copiloți (First Officers) activează în Germania și Franța. În Germania, salariile anuale brute variază între 72.000 și 76.000 de euro în medie, iar în cazul celor mai experimentați piloți pot ajunge la peste 170.000 de euro pe an. În Franța, salariile medii se situează între 59.000 și 63.000 de euro, însă la companiile tradiționale acestea pot urca până la 170.000 de euro anual.

Italia și Spania oferă salarii mai reduse. În Italia, copiloții câștigă în medie între 54.000 și 63.000 de euro anual, iar în Spania între 52.000 și 56.000 de euro.

La nivel mondial, cele mai atractive pachete salariale sunt oferite în statele din Golf. Companiile aeriene din Emiratele Arabe Unite și Qatar plătesc între 98.000 și 195.000 de dolari anual, fără impozitare, la care se adaugă locuință, indemnizații pentru educația copiilor și concedii extinse.

Statele Unite rămân lider mondial în ceea ce privește salariile brute. Copiloții marilor companii americane câștigă între 106.000 și 300.000 de dolari anual, însă accesul piloților străini pe această piață este limitat de cerințele stricte privind licențierea și imigrarea.

În Asia și America Latină salariile sunt mai modeste. În India, una dintre cele mai dinamice piețe aviatice din lume, piloții câștigă între 18.000 și 50.000 de dolari anual, în timp ce în America Latină veniturile variază de regulă între 32.000 și 90.000 de dolari, în funcție de experiență și companie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!