Aproape 180 milioane de lei pentru fermieri, autorizați de AIPA într-o singură lună. Cine a primit cei mai mulți bani

02 Iun. 2026, 15:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Iun. 2026, 15:45 // Actual //  Grîu Tatiana

Agricultorii au beneficiat, în luna mai, de subvenții în valoare totală de aproape 178,5 milioane de lei, bani autorizați spre plată de Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA). Fondurile au fost direcționate către investiții în ferme zootehnice, depozite agricole, sisteme de irigare, sere și proiecte de dezvoltare rurală.

Cea mai mare parte a sumei, peste 102 milioane de lei, a fost alocată pentru 86 de proiecte finanțate prin subvenții post-investiționale. Cele mai importante investiții au vizat modernizarea fermelor zootehnice, unde au fost direcționate aproape 28 de milioane de lei pentru construcția, extinderea și dotarea a 15 exploatații agricole, precum și pentru achiziționarea de animale și material genetic.

Alte aproape 25 de milioane de lei au fost acordate pentru dezvoltarea infrastructurii din sectorul vegetal. Cu acești bani vor fi construite sau modernizate depozite agricole, inclusiv un depozit frigorific cu o capacitate de 1.900 de tone, și vor fi procurate echipamente tehnologice necesare procesului de producție și depozitare.

Sectorul vitivinicol a beneficiat de peste 14 milioane de lei pentru modernizarea infrastructurii, inclusiv pentru construcția și dotarea unor depozite frigorifice și pentru achiziționarea de utilaje specializate. Totodată, aproape 8,6 milioane de lei au fost investite în instalarea sistemelor de irigare pe o suprafață de aproape 68 de hectare.

O altă componentă importantă a sprijinului financiar a fost reprezentată de subvențiile în avans. În acest scop au fost autorizate peste 43,5 milioane de lei pentru 58 de proiecte investiționale. Majoritatea acestora vizează modernizarea fermelor zootehnice, în special a celor apicole, de ovine, caprine și bovine. Beneficiarii au achiziționat mii de familii de albine și stupi, animale de prăsilă, tractoare, sisteme automatizate de monitorizare și alte echipamente necesare dezvoltării exploatațiilor agricole.

De asemenea, aproape 33 de milioane de lei au fost autorizați în cadrul Programului LEADER, destinat dezvoltării comunităților rurale prin intermediul grupurilor de acțiune locală. Potrivit AIPA, aceste plăți reprezintă primele finanțări efectuate din sursele Planului de Creștere al Republicii Moldova.

O sumă mai mică, de circa 20 de mii de lei, a fost acordată pentru compensarea primelor de asigurare în agricultură, în baza a două cereri depuse de fermieri.

02 Iun. 2026, 17:18
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
02 Iun. 2026, 17:18 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Angajații BRD – Groupe Société Générale din România au ieșit în stradă marți, 2 iunie, protestând în fața sediului central al băncii din București. Acțiunea a fost organizată pe fondul blocării negocierilor pentru noul Contract Colectiv de Muncă, iar salariații acuză conducerea că intenționează să reducă o serie de beneficii.

Manifestanții au scandat mesaje precum „Fără noi, banca nu există” și „Salariații sunt oameni, nu cifre”, subliniind rolul personalului în funcționarea și performanțele financiare ale uneia dintre cele mai mari bănci din România.

Sindicaliștii susțin că noua ofertă a conducerii prevede înlocuirea unor beneficii garantate prin Contractul Colectiv de Muncă cu un sistem de beneficii flexibile, ceea ce ar putea duce la pierderi financiare pentru mulți angajați. Printre facilitățile vizate se numără tichetele de masă, voucherele de vacanță, contribuțiile la pensia privată, primele de loialitate, cadourile oferite angajaților și copiilor acestora, precum și decontarea transportului pentru anumite categorii de personal.

Reprezentanții salariaților afirmă că, pentru un angajat care beneficiază în prezent de toate facilitățile prevăzute în contract, pierderile ar putea ajunge la aproximativ 6 000 de lei românești (cca 1143 euro) pe an. Ei contestă și modificările propuse privind compensațiile acordate în cazul încetării contractului de muncă și reducerea unor protecții legate de condițiile de muncă.

Sindicatul cere reluarea negocierilor și păstrarea actualului nivel al drepturilor salariale și sociale. Reprezentanții angajaților avertizează că protestul de marți ar putea fi urmat de alte acțiuni, în condițiile în care peste 2 000 de salariați și-au exprimat disponibilitatea de a participa la forme suplimentare de protest dacă discuțiile cu conducerea nu vor avansa.

Nemulțumirile apar într-un context în care banca a trecut prin reorganizări și reduceri de personal. Potrivit sindicaliștilor, numărul angajaților s-a diminuat cu peste 15% în ultimele 15 luni, iar volumul de muncă a fost redistribuit către personalul rămas. În același timp, aceștia subliniază că BRD a raportat un profit net cumulat de peste 6 miliarde de lei în perioada 2022–2025 și dividende de aproape 3 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!