CNA a pus tunurile pe MoldATSA! A descoperit angajări fără concurs și prime acordate după bunul plac

30 Iun. 2026, 16:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Iun. 2026, 16:01 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Centrul Național Anticorupție (CNA) a identificat practici discreționare în acordarea premiilor și sporurilor salariale la Î.S. „MoldATSA”. Centru a constat lipsa unor criterii obiective de evaluare a performanțelor și existența unor riscuri de conflicte de interese în procesul de repartizare a bonusurilor.

Potrivit raportului de evaluare a integrității instituționale, în cadrul întreprinderii au fost acordate premii unice pentru activități care făceau parte din atribuțiile obișnuite ale angajaților, fără a fi demonstrat caracterul excepțional al muncii sau existența unor performanțe individuale deosebite. CNA mai arată că justificările folosite pentru acordarea bonusurilor erau insuficient fundamentate.

Inspectorii anticorupție au constatat și situații în care persoane implicate în procesul de aprobare a premierilor au beneficiat ele însele de aceste recompense, circumstanță care, potrivit raportului, poate genera riscuri de conflict de interese.

Raportul scoate în evidență și acordarea unor sporuri salariale de 30% și 50% unor angajați pentru activități care nu făceau parte din atribuțiile lor de bază, ci țineau de competența altor subdiviziuni. CNA susține că nu a fost demonstrat caracterul de importanță majoră sau de urgență al acestor activități, așa cum prevăd regulamentele interne.

Potrivit evaluatorilor, aceste practici indică o aplicare neuniformă a normelor de salarizare și creează riscul suprapunerii atribuțiilor și al dublei remunerări, cu impact asupra utilizării eficiente și transparente a resurselor financiare ale întreprinderii.

30 Iun. 2026, 15:49
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Iun. 2026, 15:49 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Întreprinderea de Stat „MoldATSA” a cheltuit aproximativ 106.000 de lei pentru a trimite un angajat la un curs de limba engleză pentru începători, organizat în Marea Britanie, deși existau alternative gratuite sau considerabil mai ieftine, inclusiv prin intermediul EUROCONTROL. Constatarea se regăsește în raportul de evaluare a integrității instituționale elaborat de Centrul Național Anticorupție (CNA).

Potrivit documentului, delegarea personalului la instruiri și cursuri fără o justificare suficientă a necesităților reale reprezintă una dintre vulnerabilitățile identificate în activitatea întreprinderii.

CNA arată că au fost constatate deficiențe în planificarea și selectarea programelor de formare profesională, inclusiv participarea repetată a unor angajați la cursuri cu tematici identice și preferarea unor instruiri externe costisitoare în detrimentul celor disponibile la nivel național sau oferite gratuit de EUROCONTROL.

Printre exemplele invocate în raport se numără delegarea unui angajat la un curs de limba engleză de nivel începător, desfășurat în Marea Britanie, cu un cost de aproximativ 106.000 de lei.

Autorii raportului consideră că asemenea practici au contribuit la utilizarea ineficientă a resurselor financiare ale întreprinderii.

Raportul relevă că, în primele nouă luni ale anului 2025, MoldATSA a cheltuit aproximativ 9 milioane de lei, cu peste 80% mai mult față de anul 2024, pentru cursuri și instruiri, iar o parte dintre acestea nu au fost suficient justificate și nici corelate cu atribuțiile funcționale ale angajaților.