Pe piața Republicii Moldova s-a instalat un fel de blocaj reciproc. Fermierii sunt reticenți să vândă, iar cumpărătorii nu manifestă un apetit ridicat pentru achiziții. Grâul, orzul și rapița se tranzacționează în volume reduse, iar diferențele de preț dintre regiuni sunt determinate inclusiv de politica de achiziții a traderilor.
Transportul intern apasă puternic asupra fermierilor din nord. Pentru a transporta o tonă de marfă de la Briceni la Giurgiulești sunt necesari circa 850 de lei, în timp ce din zona Florești–Șoldănești costul este de aproximativ 650 de lei pe tonă.
Grâul furajer se vinde cu 2.600–2.700 lei/tonă în zona Briceni–Edineț și cu 3.300–3.350 lei la Giurgiulești. În nord prețurile au crescut ușor față de 19 august, când se situau la 2.550–2.600 lei/tonă, ceea ce, potrivit analizei, arată că presiunea de creștere de la Constanța începe să ajungă lent și pe piața moldovenească.
Situația este diferită la grâul alimentar. La Giurgiulești, acesta ajunge la 3.400–3.600 lei/tonă, în timp ce în nord prețul a coborât până la 2.700–2.900 lei/tonă. Explicația este reducerea cererii: morarii din regiune și-au făcut deja stocurile, iar depozitele sunt pline.
Rapița s-a ieftinit în ultimele zece zile cu aproximativ 300 de lei pe tonă. În nord este cotată la 9.100–9.300 lei/tonă, iar la Giurgiulești la 10.000–10.100 lei.
În același timp, noua recoltă de floarea-soarelui a intrat deja pe piață. Primele oferte sunt de 8.700–8.800 lei/tonă în Briceni și Edineț, iar la Giurgiulești prețul urcă la aproximativ 9.500 de lei. În sud, unii cumpărători oferă deja peste media regională pentru marfa livrată direct la elevator, încercând să stimuleze livrările timpurii.
Un impuls suplimentar ar putea veni din Turcia. Ankara urmează să reducă taxa de import de la 20% la 12% începând cu 1 octombrie, mai devreme decât era planificat inițial. În opinia lui Rija, deschiderea anticipată a pieței turce ar putea crește cererea pentru floarea-soarelui din Bulgaria, România și Republica Moldova chiar în perioada în care noua recoltă ajunge masiv pe piață, oferind astfel sprijin prețurilor regionale.
