Strângem cureaua. Pe ce va cheltui Guvernul banii

01 Oct. 2021, 10:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
01 Oct. 2021, 10:32 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Până la sfârșitul anului, veniturile la buget vor crește cu 3,6 miliarde de lei, la 45 miliarde de lei, iar cheltuielile cu 1,2 miliarde de lei, la 57,23 miliarde de lei. Deficitul bugetar se va reduce de la 14,5 miliarde de lei,  la 12,1 miliarde de lei, potrivit rectificărilor bugetare aprobate de Guvern.

Majorarea cheltuielilor este influențată de reabilitarea drumurilor cu 604 mil. de lei, dezvoltarea sectorului agricol cu 435 mil. de lei, reabilitarea drumurilor locale cu 204 mil. de lei, dar și suplinirea fondului de rezervă cu 495,2 mil. de lei. Cheltuielile pentru sănătate vor crete cu 141,6 mil. de lei, iar cheltuielile de personal cu 414,9 mil. de lei.

Rectificările bugetare au fost operate pe fundalul recuperării economice în anul 2021 cu 6% și majorării salariului mediu pe economie cu 12,7%. Totodată au fost îmbunătățiți indicatorii macroeconomici, măsurile sociale operate de Guvern (majorarea nivelului minim al pensiei la 2000 de lei), dar și a măsurile de luptă împotriva pandemiei.

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.