Acuzații grave în adresa Moldovagaz: Banii de la companie se scurg prin diferite scheme

11 Ian. 2022, 09:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Ian. 2022, 09:35 // Actual //  bani.md

Acțiunile Rusiei sunt de ordin politic și ele vor continua. Avem nevoie de o strategie pe termen lung. Guvernul trebuie să rezolve de urgență această problemă cu liberalizarea pieței de gaze prin adoptarea Pachetului Energetic III, a declarat fostul secretar al Plaftformei DA, Ion Terguță în cadrul emisiunii „Ora Expertizei” de la Jurnal TV care a comentat majorarea cu 200 USD, la 647 USD a gazului livrat de Gazprom

„A doua problemă este situația de la Moldovagaz și anume felul în care se formează prețurile în cadrul companiei. Sunt oameni care primesc salarii foarte mari, sunt o groază de scheme prin care banii din Moldovagaz se scurg și se acumulează într-o datorie pe care trebuie să o plătim noi. Și trei, va trebuie să rezolvăm problema cu problema transnistreană”, a mai spus Terguță.

La rândul său, fostul deputat Iurie Reniță a precizat că s-a cam tergiversat posibilitatea intervenției imediate a Guvernului și a identificării soluțiilor alternative

„Culegem roadele unei politici neghioabe, unilaterale, o sursă exclusivă cum a fost Federația Rusă, și de gaz și de electricitate, și nu am dezvoltat alte resurse alternative. Nu așteptați de la Moldovagaz să reprezinte interesele cetățenilor RM. Domnul Ceban a fost ani buni șeful departamentului energetic în Ministerul Economiei. A fost în detrimentul intereselor Republicii Moldova. Au blocat proiecte de anvergură care ne-ar fi oferit posibilitatea să avem o alternativă”, a comentat fostul deputat Iurie Reniță.

Moldovagaz a anunțat că de la 1 ianuarie 2022 prețul gazelor importate de la Gazprom a crescut cu circa 200 de dolari pentru o mie de metri cubi, la 646 USD.

Chișinăul a trecut în luna octombrie a anului 2021 printr-o criză a gazelor când a expirat contractul de livrare cu Gazprom și a fost redusă cantitatea de gaze cu 35%. În rezultat, autoritățile moldovene au cumpărat gaz de la mai multe companii străine. Concernul rus insista pe prețurile de piață, care în prezent sunt de circa 1000 USD pentru mia de metri cubi. Însă în rezultatul intervenției oficialilor occidentali, Moscova a ajuns la un compromis cu Chișinăul, la un preț de 450 USD pentru mia de metri cubi.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 14:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 14:41 // Actual //  Grîu Tatiana

Angajatorii din Republica Moldova pot acorda salariaților tichete de vacanță sau pot compensa cheltuielile pentru odihnă în structurile de primire turistică din mediul rural, în baza modificărilor operate la Codul fiscal, care au intrat în vigoare din 1 ianuarie 2026. 

Potrivit noilor prevederi, companiile pot alege între achiziționarea tichetelor de vacanță pentru angajați sau contractarea directă a pensiunilor turistice din zonele rurale, inclusiv rambursarea cheltuielilor suportate de salariați pentru cazare. Condiția este ca odihna să aibă loc exclusiv în structuri de primire turistică din mediul rural al Republicii Moldova.

„Tichetele oferite de angajatori nu se impozitează cu contribuții sociale, prime medicale sau impozit pe venit, iar pentru companii aceste cheltuieli sunt deductibile în scopuri fiscale. Măsura are drept scop stimularea turismului rural, susținerea economiei locale și acordarea unei măsuri de suport companiilor pentru a-și motiva salariații”, a precizat deputata PAS, Victoria Belous.

Cheltuielile eligibile sunt deductibile în limita a 50% din salariul mediu lunar pe economie, raportat la un salariat. Pentru anul 2026, plafonul maxim stabilit este de 8 700 de lei. În această limită, sumele acordate nu sunt supuse impozitului pe venit și nici contribuțiilor de asigurări sociale sau primelor de asigurare medicală obligatorie. Sumele care depășesc plafonul sunt tratate fiscal ca venit salarial.

Legea nu prevede o valoare minimă sau maximă pentru tichetele de vacanță și nu limitează angajatorii la o singură formă de sprijin, acestea putând fi utilizate concomitent, cu respectarea plafonului anual. Tichetele pot fi acordate atât la locul de muncă de bază, cât și în cazul cumulului de funcții, iar termenul de valabilitate este de un an de la data emiterii.

Acordarea tichetelor de vacanță rămâne facultativă, în funcție de posibilitățile financiare ale fiecărui angajator.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII