Alertă nucleară în Europa. Trupele ruse au ajuns la Cernobîl. Amplasamentele nucleare sunt în pericol

24 Feb. 2022, 17:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Feb. 2022, 17:44 // Actual //  bani.md

Forțele armate ale Rusiei au pătruns în Cernobîl, orașul care deține amplasamente nucleare extrem de periculoase. O lovitură militară asupra acestora ar putea antrena efecte radioactive mult peste granițele Ucrainei.

Anton Gerashchenko, consilier al ministerului de Interne din Ucraina, declară că „invadatorii de pe teritoriul Belarusului s-au mutat în Zona AES Chornobyl.

Pericol nuclear pe teritoriul ucrainean, dacă armele cu încărcătură nucleară vor fi lovite de ruși.

„Dacă după lovirea artileriei ocupanților, o colecție de arme nucleare va fi trasă, atunci o băutură radioactivă poate lovi teritoriul Ucrainei, Belarusului și țările UE!”, a spus Anton Gerashchenko.

Rușii au bombardat un spital din orașul Vugledar

După dezastru, au fost raportate 4 decese și mai multe răniri de persoane, conform Pavel Kirilenko, șeful administrației regionale din Donețk.

„La Vugledar, trupele de ocupație ruse au ucis 4 civili și au rănit 10 civili – obuzele invadatorilor au lovit spitalul local. Printre răniți se numără și 6 medici. Bombardarea a avut loc în jurul orei 11. Starea răniților este de severitate diferită”, a spus oficialul ucrainean.

Conform Reuters, joi, Rusia a efectuat un total de 203 atacuri la adresa Ucrainei, pe aproape întreg teritoriul statul.

Igor Konaşenkov a susținut din nou armata rusă nu vizează oraşele ucrainene, ci doar „infrastructurile militare, instalaţiile de apărare antiaeriană, aerodromurile militare şi aviaţia” cu „arme de înaltă precizie”. El susține că populația civilă nu trebuie să se teamă.

Președintele Ucrainei s-a adresat astăzi națiunii și a cerut tuturor cetățenilor care sunt capabili să poarte armă să își apere țara. Volodimir Zelenski a anunțat că a tăiat toate relațiile diplomatice cu Rusia și că Ucraina este invadată de Rusia.

„Anunț că am tăiat relațiile diplomatice cu Rusia. Ucraina se apără și nu va acepta să îi fie amenințată integritatea națională. Rusia ne-a atacat statul într-un mod mișelesc. A procedat la fel ca Germania nazistă în cel de-al doilea război mondial. Rusia face parte din națiunile rele“, a spus Volodimir Zelenski.

Preşedintele ucrainean a ordonat trupelor sale să le producă pierderi maxime militarilor ruşi care au invadat Ucraina, a transmis pe Facebook comandantul şef al forţelor armate ucrainene, generalul Valeri Zelujni, potrivit AFP.

Ministerul Apărării din Rusia anunță că separatiștii au reușit să cucerească noi teritorii și susține că vizează doar obiective militare și nu populația civilă. Ucraina anunță că s-au înregistrat deja 50 de victime printre care și civili.

Armata rusă anunță că separatiştii din estul Ucrainei au înregistrat câştiguri teritoriale în faţa armatei ucrainene. Potrivit generalului Igor Konaşenkov, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării, rebelii au avansat 3 kilometri în regiunea Doneţk şi 1,5 km în regiunea Lugansk. El spune că separatiștii „luptă şi angajează inamicul“ în estul Ucrainei.

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.