Își ajută semenii. Comunitatea evreiască din Moldova oferă sprijin sinistraților ucraineni să fugă din calea războiului

19 Mart. 2022, 21:04
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Mart. 2022, 21:04 // Actual //  MD Bani

Comunitatea evreiască din Republica Moldova a deschis un centru de plasament și triere destinat refugiaților din Ucraina, pentru semenii lor.

Potrivit directoarei centrului de plasament temporar pentru sinistrați, aici sunt aduși cetățenii ucraineni de etnie evreiască și cazați temporar, iar o parte din cei care doresc își continuă calea spre alte destinații.

Centrul a fost amenajat în cadrul unei săli de tenis de câmp din Capitală.

În decurs de trei săptămâni, de la deschiderea centrului, au fost cazați peste 12 mii de refugiați.

Directoarea Centrului a mai afirmat că, sinistrații sunt ajutați să-și perfecteze actele pentru a putea călători mai departe, pentru că mulți dintre refugiați nu dispun de pașapoarte. Pentru a reuși să-i ajute, reprezentanții centrului au creat relații speciale cu Ambasadele și consulatele Israelului, care acordă toată asistența necesară.

Mai multe detalii despre centrul dat găsiți în materialul realizat în cadrul „Orei cu Traian Stoianov”, transmisă pe R LIVE TV și RLIVE.MD.

Realitatea Live

06 Iul. 2025, 09:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Iul. 2025, 09:02 // Actual //  Ursu Victor

România continuă să fie una dintre destinațiile preferate ale moldovenilor. Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică din România, în perioada 1 ianuarie – 31 mai 2025, 37.867 de turiști din Republica Moldova au fost cazați în structurile de primire turistică din România, inclusiv în apartamente și camere de închiriat.

Astfel, Republica Moldova se află pe locul 8 în clasamentul celor mai importante surse de turiști străini pentru România, devansând țări precum Spania, Ucraina, Bulgaria sau Turcia.

În total, în această perioadă, sosirile în structurile de primire turistică din România au însumat 4,49 milioane de persoane, în creștere cu 0,8% față de perioada similară din 2024. Turiștii străini au reprezentat 19,2% din total, iar cei din Republica Moldova au avut o prezență tot mai vizibilă în peisajul turistic românesc, scrie economica.net.

Datele arată că orașele cele mai vizitate au fost Bucureștiul, Brașovul și Clujul, iar durata medie a șederii pentru turiștii străini a fost de 2,1 zile.

Creșterea numărului de turiști moldoveni în România reflectă nu doar proximitatea geografică și legăturile culturale, ci și diversificarea ofertelor turistice și a facilităților de cazare din țara vecină. Tendința ar putea continua și în sezonul estival, când litoralul românesc devine o atracție majoră pentru turiștii din regiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO