Criză de cauciucuri pentru armata lui Putin. „Made in URSS” pe anvelopele unui lansator Grad

03 Mai 2022, 17:28
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Mai 2022, 17:28 // Actual //  bani.md

Fotografiile postate pe rețelele de socializare arată că anvelopele par să aibă marcaje de reșapare, încercarea de „întinerire” având loc cândva între căderea Uniunii Sovietice din 1991 și ziua de astăzi.

Trebuie spus că experții și producătorii recomandă ca niciun cauciuc să nu mai fie folosit după mai mult de zece ani de la data fabricației.

Nu numai faptul că poartă marca „Made in URSS” (în engleză ceea ce sugerează că au fost inițial produse de export) le dezvăluie vechimea, ci și modul cum arată acestea.

Acestea sunt crăpate, au zone arse de soare și prezintă și porțiuni descojite.

„Cineva a căutat în adâncul unui depozit undeva în Federația Rusă pentru a face rost de aceste anvelope din timpul Războiului Rece, pentru că nu mai era nimic altceva. Nu pui ceva atât de potențial periculos pe un sistem de armament major decât dacă ești disperat. Nici măcar dacă ești rus”, scrie pe Twitter, Trent Telenko, un utilizator pasionat de subiect, fost angajat al Departamentului Apărării din SUA

„Acesta, apropo, este motivul pentru care unitățile de informații tehnice colectează toate detaliile de fabricație ale echipamentelor capturate pentru a crea dosare despre unde/prin cine/când este fabricat echipamentul inamic.

Îți oferă informații despre economia inamicului pe care nu le poți găsi nicăieri altundeva. Cum ar fi aceea că Rusia duce lipsă de anvelope de camion”, adaugă acesta.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

16 Aug. 2025, 13:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2025, 13:25 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a decis să nu introducă, deocamdată, noi sancțiuni împotriva Rusiei și a partenerilor săi comerciali, după întrevederea avută cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

„Având în vedere ce s-a întâmplat astăzi, cred că nu este nevoie să mă gândesc la asta acum. Poate peste două-trei săptămâni, dar în prezent nu avem nevoie să luăm o astfel de decizie”, a declarat Trump pentru Fox News.

Liderul american a subliniat că discuțiile cu Putin au fost „foarte bune” și le-a descris drept „o întâlnire caldă”. „Cred că suntem foarte aproape de un acord”, a adăugat el, precizând că președintele rus nu doar că sprijină ideea păcii în Ucraina, dar „vrea ca aceasta să se întâmple”.

Trump a afirmat că acum încetarea focului și soluționarea pașnică depind de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, căruia i-a recomandat să încheie o înțelegere cu Moscova.

Anterior întrevederii cu Putin, Trump avertizase că, în cazul în care Rusia va refuza să oprească războiul din Ucraina, vor urma „consecințe foarte serioase”. Totodată, el a sugerat că, în cazul unui progres real al negocierilor, ar putea fi organizată o reuniune trilaterală cu participarea lui Zelenski.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII