Fost spion britanic MI6: Cât va mai sta Putin la putere, după apariția ”unui vid serios la Kremlin”

27 Mai 2022, 07:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Mai 2022, 07:49 // Actual //  bani.md

Un fost spion britanic, Christopher Steele, care a condus biroul Secret Service MI6 pentru Rusia, vorbește într-un interviu dat presei din Marea Britabnie despre vulnerabilitatea lui Vladimir Putin și ”vidul serios de la Kremlin”. El crede că acesta din urmă ”nu poate dura prea mult timp”, iar guvernarea Rusiei va intra în colaps.

Steele s-a alăturat Secret Intelligence Service MI6 din Marea Britanie, după ce a absolvit Universitatea Cambridge în 1986 și a fost trimis apoi sub acoperire diplomatică la Moscova, unde a văzut căderea președintelui rus Boris Elțîn, potrivit New Statesman.

A lucrat apoi la Paris și în Afganistan, pentru ca apoi să conducă biroul MI6 pentru Rusia de la sediul central al Agenției, între 2006 și 2009. După aceea, și-a înființat propria firmă, Orbis Business Intelligence, într-o lume mai puțin secretă a spionajului non-statal.

Întrebat care sunt șansele ca Putin să fie în continuare la putere peste 12 luni?, Steele a răspuns că ”acum există un vid serios la Kremlin, în ceea ce privește comanda și controlul. Nu cred că poate dura mult mai mult.

Cred că este mai rău decât a îndrăznit cineva să spună, în ceea ce privește prăbușirea guvernării în Rusia”. Fostul spion susține că Putin este grav bolnav, ”posibiul un cancer și, de asemenea, Parkinson”.

Acest vid de la Moscova înseamnă că președintele rus gestionează războiul, dar este separat de realitățile acestuia. ”Chiar generalii și mareșalii lui Hitler i-au spus adevărul despre ceea ce se întâmplă pe câmpul de luptă.

Avionul A-36 ținut secret: Bombardierul proiectat să lovească Rusia cu arme nucleare VIDEO

Asta nu s-a întâmplat în acest război (din Ucraina -n.a.). Soldații ruși din Ucraina nu știu cu ce se confruntă. Ei nu cunosc sistemele de arme, cu care se confruntă, nici tacticile pe care ar trebui să le folosească. Ei nu știu care sunt obiectivele lor”, a explicat Steele.

El crede că înlăturarea lui Vladimir Putin ar putea fi făcută în două moduri: una, în cazul în care un grup de elite va merge la el și-i va propune o înțelegere, similară cu cea oferită lui Elțîn, de protecție a lui și a familie sale, după pierderea puterii.

A doua variantă ar putea fi, în cazul în care Putin refuză, una cu vărsare de sânge, așa cum s-a petrecut, când Stalin a murit și Beria a încercat să preia controlul.

Legat de evoluția războiului din Ucraina, Steele crede că punctul de conflict dintre cele două țări ar fi Crimeea, ocupată de Rusia în 2014, unde niciuna dintre părți nu ar ceda. Dar, în Dobas, Rusia ar putea pierde controlul și ar ceda regiunea, într-un acord post-Putin.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 16:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 16:41 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul nu reacționează pe baza postărilor de pe rețelele sociale, ci în urma unei evaluări concrete a situației din teren. „Nu suntem un guvern de TikTok sau de Instagram. A trebuit să analizăm dacă se impune declararea unei zile libere, așa cum ni s-a cerut din unele surse, și am considerat că nu putem face acest lucru la primul ghețuș, mai ales că situația s-a rezolvat relativ rapid, prin dezgheț”, a spus premierul Alexandru Munteanu, care a comentat situația cu ghețușul.

Alexandru Munteanu a precizat că astfel de episoade sunt posibile și în viitor, iar autoritățile sunt pregătite să intervină. Potrivit acestuia, Guvernul are deja un protocol de acțiune și este gata să mobilizeze inclusiv armata, dacă situația o va impune.

Premierul a făcut apel la responsabilitate și implicare, criticând reacțiile din spațiul online. „Avem foarte mulți care stau pe TikTok și alte platforme și îndeamnă pe alții ce să facă. Mai bine ar ieși și ar lucra cu lopata”, a declarat Munteanu, menționând că Executivul s-a concentrat pe organizarea intervențiilor și coordonarea instituțiilor.

Totodată, șeful Guvernului a anunțat că autoritățile centrale au fost contactate de mai multe administrații locale, inclusiv din raionul Strășeni, pentru sprijin. „O să îi ajutăm pe toți pe care trebuie să îi ajutăm, dar este important să ni se spună concret cu ce putem interveni”, a conchis premierul.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM