DEX economic. Ce înseamnă capitalizarea de piață și ce poate indica despre o companie

17 Apr. 2021, 14:45
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
17 Apr. 2021, 14:45 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Dacă citești articole despre piața bursieră, economie sau faci invetiții în acțiuni, atunci la sigur ai întâlnit termenul de capitalizare de piață. Dar ce este capitalizarea de piață și ce date poate indica despre o companie?

Definiție

Capitalizarea de piață sau, în engleză „market cap”  se referă la valoarea de piață a tuturor acțiunilor unei companii, care de obicei este exprimată în moneda în care sunt listate acțiunile companiei. Capitalizarea de piață se calculează prin înmulțirea numărului total al acțiunilor cu prețul curent de piață al unei acțiuni.

Exemplu: Compania X are 10.000 de acțiuni în circulație,  valoarea actuală de piață a unei acțiuni este de 100 USD. Capitalizarea de piață a Companiei X ar fi de 1 000 000 de dolari (10 000 x 100).

Ce indică capitalizarea de piață despre o companie?

Capitalizarea de piață indică dimensiunea globală a companiei. Investitorii sunt interesați de dimensiunea globală a companiei, ea reprezintă o imagine de ansamblu asupra profilului de risc / recompensă al companiei.

Pentru a calcula capitalizarea de piață avem nevoie de două variabile:

  • Numărul de acțiuni aflate în circulație
  • Prețul acțiunilor

Așadar, capitalizarea sa de piață, la fel ca și acțiunile companiei fluctuează pe parcursul zilei în funcție de nivelul cererii și al ofertei de pe piață.

Numărul de acțiuni emise, nu se modifică la fel de des ca prețul acțiunilor, dar poate fi modificată din când în când.

Uneori, companiile pot emite acțiuni noi, pot crește valoarea acțiunilor sau pot răscumpăra acțiuni, reducând astfel numărul acțiunilor aflate în circulație. Odată ce se schimbă numărul acțiunilor se schimbă și capitalizarea de piață.

 

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO