Ce va face Emmanuel Macron în România și Republica Moldova

11 Iun. 2022, 13:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Iun. 2022, 13:14 // Actual //  bani.md

Preşedintele francez Emmanuel Macron urmează să efectueze marţi, 14 iunie, o vizită în România.

Liderul de la Élysée se va întâlni cu militari francezi staţionaţi în România -, iar apoi va merge în Republica Moldova miercuri, 15 iunie.

Scopul vizitei în Republica Moldova este de a-şi exprima susţinerea faţă de această ţară afectată de războiul rus din Ucraina, a anunţat vineri, 10 iunie, Palatul Élysée, relatează AFP.

Preşedinţia franceză precizează că o vizită a şefului statului francez în Ucraina urmează să aibă loc la o dată care nu a fost încă stabilită, în momentul în care această vizită îi va fi ”utilă preşedintelui (ucrainean Volodimir) Zelenski”.

Franţa doreşte ca Ucraina să iasă ”victorioasă” din conflictul cu Rusia, subliniază preşedinţia franceză, răspunzând astfel unor întrebări, în urma unui îndemn al lui Macron de a ”nu umili Rusia”.

”Aşa cum a avut ocazia să spună preşedintele, noi dorim victoria Ucrainei. dorim ca integritatea Ucrainei să fie restabilită. Dorim ca acest conflict, ca acest război al Rusiei împotriva Ucrainei să înceteze cât mai rapid posibil”, declară un consilier prezidenţial.

Franţa se declară pregătită să participe la o ”operaţiune” de ridicare a blocadei portului Odesa, situat în sudul Ucrainei, şi să exporte cereale ucrainene către ţări care au nevoie de acestea.

”Ne aflăm la dispoziţia părţilor pentru ca, în fond, să se creeze o operaţiune care să permită accesul în portul Odesa în deplină siguranţă, adică să treacă vapoare în pofida faptului că marea este minată”, mai declară consilierul prezideţial.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2025, 09:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Aug. 2025, 09:53 // Actual //  Ursu Victor

Un nou studiu al Massachusetts Institute of Technology (MIT) a stârnit agitație în rândul investitorilor din sectorul tehnologic, după ce a arătat că 95% dintre cele peste 300 de organizații analizate nu au înregistrat niciun câștig financiar din utilizarea inteligenței artificiale.

Potrivit cercetării, chiar și companiile care implementează activ soluții de AI nu au observat schimbări semnificative în profitabilitate sau productivitate. Rezultatele amplifică temerile legate de posibila formare a unui „bulei AI”, pe fondul creșterii accelerate a cheltuielilor în acest domeniu.

Cu toate acestea, analiștii avertizează că impactul tehnologiei ar putea fi vizibil pe termen lung. Morgan Stanley estimează că adoptarea pe scară largă a inteligenței artificiale ar putea genera beneficii economice de până la 16 trilioane de dolari în următoarele decenii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII